Ovaj događaj, poznat kao “China Media Group World Robot Competition Mecha Fighting Series”, predstavlja prekretnicu u razvoju vještačke inteligencije i robotike.
U tang na Hangžou Mech Combat areni, humanoidni roboti kompanije Unitree Robotics pokazali su sposobnosti koje do juče nisu postojale van naučne fantastike.
Robot bokseri visoki 132 centimetra i teški 35 kilograma izveli su spektakularnu borbu pred publikom koja je uživo pratila ovaj istorijski trenutak.
Robots G1 kompanije Unitree Robotics pokazali su impresivnu paletu borbenih pokreta. Izveli su direktne udarce, kuke, bočne udarce i čak vazdušne obrtne udarce, dok su takođe demonstrirali sposobnost da se podignu nakon pada. Četiri tima operatera kontrolisalo je robote u realnom vremenu kroz turnirski sistem takmičenja.
– Roboti se bore na način saradnje čovjek-mašina – objašnjava Čen Ksijun, član marketing tima Unitree Robotics-a. Borba je kulminirala dramatičnim nokautom, kada je jedan robot uspio da sruši svog protivnika snažnim udarcem.
Kineska dominacija u robotici napreduje
Ovaj događaj nije samo sportska zabava, već i demonstracija kineskog tehnološkog napretka u oblasti humanoidne robotike. Prema Kineskom institutu za elektroniku, tržište humanoidnih robota u Kini će do 2030. godine dostići vrijednost od 870 milijardi juana (120 milijardi dolara).
Unitree G1 roboti opremljeni su naprednim kompjuterskim sistemima i glatkim kontrolnim sistemima kretanja. Robot posjeduje 23 stepena slobode, pri čemu svaka noga ima 6 stepena, svaka ruka 5, a struk 1. Svaki zglob nadzire se dualnim enkoderima za precizno praćenje pokreta.
Robot koristi motion-capture sistem za treniranje i može da izvršava složene pokrete poput onih koje demonstriraju profesionalni bokseri. Sistemom force-position hibridne kontrole, robot može da bude osjetljiv i pouzdan u radu, simulirajući ljudsku ruku u preciznim operacijama.
Budućnost robo-sporta
Eksperte posebno impresionira činjenica da ovakve robot borbe pružaju scenarios visokog pritiska koji testiraju robotsku strukturu, kontrolu kretanja i sposobnosti veštačke inteligencije u donošenju odluka. Takmičenje je dizajnirano da pokrene inovacije u tehnologijama percepcije, kontrole i izvršavanja.
Tjan Feng, bivši dekan Instituta za istraživanje inteligentne industrije kompanije SenseTime, ističe da robot boks nije samo o borbi, već predstavlja platformu za demonstraciju kineskog napretka u vještačkoj inteligenciji, robotici i inženjerstvu.
Organizatori najavljuju da će se u decembru ove godine održati još jedno takmičenje robot boraca u Šendženu, u južnoj kineskoj pokrajini Guangdong.
Kineska robotika već je pokazala svoj napredak kroz različite oblasti – od rješavanja Rubikove kocke i pomaganja u medicinskim procedurama, preko trčanja maratona, pa sve do ulaska u boks ring. Robot boks predstavlja samo najnoviji korak u evolucija humanoidne robotike koja polako prelazi iz laboratorija u svakodnevni život, prenosi Telegraf.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu