Biznis

(VIDEO) Međunarodni dan vozača i automehaničara: Rade za hiljadu KM, a čak 15 odsto njih godišnje napusti BiH

Svečanim defileom ulicama Tuzle profesionalni vozači i automehaničari su ovoga ponedeljka obilježili svoj dan, koji je utemeljen prije 64 godine.

Defile vozača i automehaničara u Tuzli
FOTO: KLIX/SCREENSHOT

Prevelikog razloga za slavlje nemaju, jer kako poručuju, brojni problemi ih izjedaju u Bosni i Hercegovini.

Dan vozača i automehaničara utemeljen je 1960. godine, a ova veoma lijepa tradicija i danas se njeguje u Tuzli.

Svečanim defileom kroz gradske ulice vozači autobusa, kamiona, saniteta, vatrogasnih, taksi, komunalnih i drugih vozila obilježilo je svoj dan.

Inače, 15. januar kao Dan vozača i automehaničara je ustanovljen nakon što je Josip Broz Tito postao počasni član Saveza vozača Jugoslavije. Oni koji danas djeluju u ovoj oblasti ukazuju na probleme.

– Na području Tuzle djeluje veliki broj profesionalnih vozača, a to zanimanje danas je najtraženije, prije svega zbog otvaranja mogućnosti zapošljavanja u inostranstvu. S druge strane, u BiH su teški uslovi rada, sa veoma niskim platama – rekao je Muhidin Jašarević, član predsjedništva Udruženja vozača i automehaničara Tuzle.

Rasim Kapković profesionalni je vozač od 1985. godine, kada je prvi put sjeo za volan kamiona. Deset godina kasnije ušao je u autobus u kojem se i danas nalazi. Kaže nam da u Bosni i Hercegovini nije lako biti vozač.

– Sve zavisi od toga u kojoj firmi ste zaposleni i u kakvim uslovima rada djelujete. Općenito je veoma teško. U našoj zemlji vozači najviše se susreću sa niskim platama i zbog toga odlaze u Evropu – navodi Kapković.

Pročitajte još

Predsjednik Udruženja vozača i automehaničara Tuzle Srđan Miljanović ističe da Bosnu i Hercegovinu godišnje napusti do 15 posto profesionalnih vozača.

– Oni se u BiH školuju, steknu iskustvo i onda su na kraju prisiljeni otići iz naše zemlje zbog loših uslova rada. Svakodnevno možemo vidjeti u Tuzli da svaka firma ima otvoren oglas za prijem vozača – ističe Miljanović, piše Klix.

Prosječna plata profesionalnog vozača u našoj zemlji, kako navodi Miljanović, iznosi između 800 i 1.000 KM.

– To je veoma mali iznos, ako uzmemo u obzir povećanje cijena koje nas je zadesilo. S druge strane, kada je riječ o sigurnosti kamiona i autobusa koje voze, to je na zadovoljavajućem nivou, bilo da su u pitanju vozila koja izlaze iz BiH ili se kreću unutar naših granica – pojašnjava Miljanović.

Na kraju kažimo i to da je tradicija obilježavanja Dana vozača i automehaničara u poslijeratnom periodu sačuvana tek u nekoliko bh. gradova među kojima je i Tuzla

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu