Ova značajna arheološka otkrića dio su vladinog istraživačkog projekta.
U okviru Misije Mjøsa, vladinog istraživačkog projekta usmjerenog na mapiranje dna jezera površine 140 kvadratnih milja, istraživači su naišli na ovaj brod. Ovaj projekat je postao nužan nakon što su prilikom prethodnih istraživanja u jezeru pronađeni neeksplodirani projektili iz Drugog svjetskog rata, što je navelo vlasti da prošire istraživanja o mogućim zdravstvenim rizicima po vodu.
Očekivana otkrića u dubinama jezera
Øyvind Ødegård, pomorski arheolog sa Norveškog univerziteta za nauku i tehnologiju, izjavio je za Live Science da je, prilikom ulaska u ovaj projekat, bio siguran da će pronaći skrivena blaga zbog značaja jezera Mjøsa kao trgovinskog puta još od vikinškog doba.
Prema njegovim riječima, brod je u gotovo savršenom stanju zbog nedostatka talasa u jezerskoj vodi, što je doprinijelo očuvanju strukture broda tokom vjekova.
Brod potonuo zbog loših vremenskih uslova
Istraživači pretpostavljaju da je brod potonuo uslijed loših vremenskih uslova, jer je pronađen usred jezera. Analizom korozije i stila kormila, Ødegård je naveo da je brod vjerovatno iz perioda između 1300. i 1800. godine, jer centralni kormilar je počeo da se koristi tek u kasnim 1200-im.
Fotografije sa dublje analize pokazuju da je brod pravljen od drva korišćenjem tradicionalne vikinške tehnike preklapanja dasaka.
Istraživanja nastavljaju slijedeće godine
Iako su istraživači pokušali da snime detalje broda, loši vremenski uslovi su im onemogućili dalja istraživanja. Ødegård je najavio da će se tim ponovo vratiti na lokaciju slijedeće godine kako bi nastavio sa snimanjem. Ranije ekspedicije u plićim vodama Mjøse jezera već su otkrile oko 20 brodskih olupina, dok je Misija Mjøsa prva koja istražuje najveće dubine jezera, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu