Kultura

(VIDEO) Najveće nepravde Gremi nagrada: Statua zlatnog gramofona zaobišla je ovih 10 planetarno popularnih izvođača

Uspjeh nekog muzičara danas se može mjeriti na mnogo načina - prema broju pregleda na Jutjubu, broju strimova na platformama, prodatim albumima ili kartama za koncerte, ali i prema tome da li je i koliko puta osvojio najprestižnije priznanje Gremi.

gremi nagrada
FOTO: ALLISON DINNER/EPA

Međutim, ispostavlja se da neka od najvećih imena u novijoj muzičkoj istoriji nisu osvojila tu nagradu.

Od 1959. kada je prvi put dodjeljen Gremi, statua zlatnog gramofona zaobišla je vitrine mnogih zaslužnih izvođača, a ovih je 10 najpopularnijih.

Grupa “Queen”

Grupa “Queen” prema mišljenju mnogih važi za jedan od najboljih bendova svih vremena, ali je tokom svog postojanja dobila samo četiri nominacije za Gremi nagradu, od kojih nije osvojila nijednu.

Ipak, globalno su prisutni u popularnoj kulturi više od pet decenija. Procijenjuje se da su prodali više od 170 miliona albuma, što ih čini jednim od najprodavanijih muzičkih umjetnika na svijetu.

Godine 1990. Kvin je dobila Brit nagradu za izuzetan doprinos britanskoj muzici. Oni su 2001. uvedeni u dvoranu slavnih rokenrola. Ovjekovječeni su i u filmu “Boemska rapsodija” (Bohemian Rhapsody) nazvanom po jednom od njihovih najvećih hitova.

Grupa “The Beach Boys”

Grupa “The Beach Boys” dobila je nagradu za životno djelo, ali ne i Gremi nagradu.

Kao i “Queen”, nominovani su samo četiri puta, a nisu osvojili nijedan “zlatni gramofon”.

Tri im je donio hit “Good Vibrations” iz 1966. a posljednju “Kokomo” 1988.

“The Beach Boys” prepoznatljivi su po vokalnim harmonijama i ranim pjesmama na temu surfovanja, jedna su od najuticajnijih grupa rok ere. Jednistveni zvuk benda zasnovan je na muzici vokalnih džez grupa, rokenrol grupa iz 1950tih i R&B-a.

Prodali su više od 100 miliona nosača zvuka širom svijeta, što ih čini jednim od najprodavanijih svjetskih bendova svih vremena, i zauzeli su 12. mesto na listi magazina Rolling Stone iz 2004. “100 najvećih umjetnika svih vremena”. Osnovni kvintet, trojica Vilsona, Lov i Džardin uveden je u Dvoranu slavnih rokenrola 1988. godine.

ABBA

Trebalo je gotovo pola vijeka da grupa “ABBA” osvoji svoju prvu nominaciju i to za pjesmu sa novog albuma “I Still Have Faith In You”.

Ipak, i to priznanje im je izmaklo, budući da je otišlo u ruke “Silk Sonic” za “Leave the Door Open”.

 Iako grupa nikada nije osvojila Gremi, njihov hit “Dancing Queen” uveo ih je u Gremi dvoranu slavnih 2015.

Čuvena švedska četvorka je bila aktivna od 1972. do 1982. godine, kada je izašao “The Visitors”, ali se 2021. vratila na scenu albumom “Voyage”.

Sa pjesmom “Waterloo” Aba je 1974. godine, pobijedila na Evroviziji, a pamte je i po hitovima poput “Dancing Queen”, “Mamma Mia”, “Money, Money, Money”, “Take A Chance On Me”, “The Winner Takes It All”, i mnogim drugim.

Dajana Ros

Vjerovali ili ne, Dajana Ros nikada nije osvojila Gremi nagradu za neku od svojih pjesama ili albuma, iako je 13 puna nominovana.

Međutim, “Bilbord” ju je proglasio “Ženskim zabavljačem vijeka” 1976. godine, a jedna je od rijetkih ličnosti koje imaju dvije zvijezde na holivudskoj Stazi slavnih.

Akademija za diskrografsku umjetnost i nauku odužila joj se za nepravdu dodijelivši joj dva puta Gremija za životno djelo – jedan za njene solo poduhvate, a drugi kao članici sastava The Supremes.

Ona je takođe prva žena kojoj je nešto tako pošlo za rukom.

Džimi Hendriks

Virtuoz na gitari bio je nominovan za Gremi nagradu 1970. godine i to za svoju obradu američke himne “Star Spangled Banner”. Nažalost, Hendriks je iste godine tragično preminuo.

Ipak, posthumno je 1992. godine od Akademije za diskografsku umijetnost i nauku dobio nagradu za životno djelo.

Džimi Hendriks je 2005. primljen u američku Rokenrol kuću slavnih i britansku Muzičku kuću slavnih. Na Holivudskom prolazu slavnih postavljena je 1994. njegova zvezda. Na rang listi časopisa Roling stoun “100 najvećih gitarista svih vremena”, Hendriks se našao na prvom mjestu.

Tupak

Tupak je imao šest nominacija, uključujući jednu posthumno, ali nikada nije osvojio Gremi nagradu.

Prve je 1995. izgubio od Kulija i Naughty by Nature, a posthumnu od Eminema.

Šakur je ubijen 1996. godine kada je imao samo 25 godina. Za kratko vrijeme ostvario je svjetsku karijeru i prodao više od 75 miliona albuma širom svijeta. Oprobao se i u glumi, a igrao je u ostvarenjima kao što su “Đus”, “Poetska pravda”, “Above The Rim”, “Gridlock'd” i “Zločinačke namere.”

Bjork

Bjork je tokom karijere nominovana za 16 Gremi nagrada, ali nije osvojila nijednu, prenosi Euronews.

Ekscentrična islandska pjevačica, tekstopisac, glumica i producentkinja je za 65. dodjelu Gremi nagrada nominovana za najbolji alternativni album.

Prestižnu Polar muzičku nagradu, dodjeljenu od strane Kraljevske švedske muzičke akademije osvojila je 2010. uz italijanskog kompozitora Enia Morikonea. Na listi 100 najboljih pjevača časopisa Roling stoun, nalazi se na 60. mjestu.

Kejti Peri

Albumi pjevačice Kejti Peri obarali su rekorde slušanosti, ali ipak joj nisu donijeli Gremi nagradu.

Do sada je nominovana 13 puta, ali još nije osvojila nijedan “zlatni gramofon”.

Ipak, ima čime da se pohvali. Devet njenih singlova bilo je broj jedan u SAD, kao i tri albuma i dobila je razna priznanja, uključujući nagradu Billboard Spotlight (trenutno je jedina žena laureat), četiri Ginisova svetska rekorda, pet Bilbord muzičkih nagrada, pet američkih muzičkih nagrada, Brit i Juno nagrade. Peri je, takođe, uvrštena na godišnju Forbsovu listu žena sa najvećom zaradom u muzici od 2011. do 2019. godine.

Majli Sajrus

Iako je osam puta nominovana, Majli Sajrus još nije osvojila nijednu Gremi nagradu.

Ove godine to bi moglo da se promijeni sa njenim albumom “Endless Summer Vacation” koji je oborio nekoliko rekorda po slušanosti.

Ma kakav ishod bio, glumica i pevačica može da se pohvali blistavom karijerom – osvojila je devetnaest Nagrada po izboru tinejdžera, četiri Svetske muzičke nagrade, tri MTV video muzičke nagrade, dve Bilbordove muzičke nagrade, kao i po jednu Nagradu po izboru publike i Medijsku nagradu GLAAD.

Dženifer Lopez

Dženifer Lopez je podjednako uspješna glumica i pjevačica, ali najviše muzičko priznanje još nije osvojila.

Za doprinos diskografskoj industriji, Lopez je dobila zvijezdu na holivudskoj Stazi slavnih, ali i “Billboard Icon” nagradu. Godine 2012. Forbs ju je rangirao kao najmoćniju slavnu ličnost na svijetu i 38. najmoćniju ženu na svjetu.

Magatin “Tajm” ju je uvrstio među svojih 100 najuticajnijih ljudi na svijetu u 2018.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu