Prvi put u tri godine Bilten atomskih naučnika pomjerio je metaforički sat jednu sekundu unaprijed, na 89 sekundi do ponoći, koja označava teoretsku tačku sudnjeg dana.
– Naučno-bezbjednosni odbor odbor Biltena atomskih naučnika zaključio je da svijet nije napravio dovoljan napredak u rješavanju egzistencijalnih rizika koji prijete cijelom čovečanstvu. Zbog toga pomijeramo sat unaprijed – rekao je Daniel Holc, predsjednik Odbora za nauku i bezbjednost, tokom prenosa uživo otkrivanja nove, zlokobne tačke sata.
“Svaki sekund povećava vjerovatnoću katastrofe”
– Postavljanjem Sata sudnjeg dana bliže ponoći šaljemo oštar signal – rekao je Holc.
– S obzirom na to da je svijet već opasno blizu ruba ponora, svaki pomak prema ponoći treba shvatiti kao znak ekstremne opasnosti i nedvosmislenog upozorenje. Svaka sekunda povećava vjerovatnoću globalne katastrofe – napomenuo je.
Posljednje dvije godine sat je stajao na 90 sekundi do ponoći, a naučnici su kao razloge pomjeranja naveli rat u Ukrajini i povećani rizik od nuklearne eskalacije. Među razlozima za pomjeranje sata sekundu bliže ponoći Holc je naveo i daljnji porast nuklearnog rizika, klimatske promjene, biološke prijetnje i napredak u inovativnim tehnologijama kao što je vještačka inteligencije.
“Šire se dezinformacije i teorije zavjere”
– U međuvremenu, ugovori o kontroli naoružanja su u rasulu, a postoje aktivni sukobi u kojima sudjeluju nuklearne sile. Napori svijeta da se suoči sa klimatskim promjenama ostaju nedovoljni jer većina vlada ne sprovodi finansijske i političke inicijative potrebne za zaustavljanje globalnog zagrijavanja – rekao je Holc, napomenuvši da je 2024. bila najtoplija godina ikad zabilježena.
– Napredak u tehnologijama, uključujući biotehnologiju, vještačku inteligenciju i istraživanje svemira, daleko je nadmašio politike, regulaciju i dubinsko razumijevanje njihovih posljedica – dodao je Holc.
Holc je također istakao da su svi rizici koji su uticali na odluku organizacije o ponovnom podešavanja sata pogoršani širenjem dezinformacija i teorija zavjere koje narušavaju komunikacijski ekosistem te sve više zamagljuju granicu između istine i laži.
Šta je “Sat sudnjeg dana” kojeg je osnovao Anštajn
“Sat sudnjeg dana” osmišljen je kao grafičko upozorenje javnosti o tome koliko je čovječanstvo blizu uništenja svijeta potencijalno opasnim tehnologijama. Sat su 1947. godine osnovali Albert Anštajn, J. Robert Openhajmer i naučnici Univerziteta u Čikagu koji su učestvovali u razvoju prvih atomskih bombi u sklopu projekta Menhetn.
Stvoren je manje od dvije godine nakon što je SAD bacio atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki tokom Drugog svjetskog rata, a isprva je postavljen na sedam minuta do ponoći. Tijekom posljednjih sedam decenija kazaljka sata pomjerana je naprijed i nazad više puta.
Već 77 godina Bilten atomskih naučnika koji čine svjetski lideri i nobelovci, objavljuje koliko je, prema njihovom mišljenju, svijet blizu uništenja ljudske vrste.
Faktori koji mogu da pomjere sat Sudnjeg dana
U 2020. godini, sat je bio postavljen na 100 sekundi do ponoći i ostao nepromijenjen naredne tri godine.
Prvi put je sat postavljen na sedam minuta do ponoći 1947. godine.
U nekim godinama kazaljke se ne pomijeraju, što označava da globalna situacija ostaje ista.
Godine 1991. kazaljke su čak pomjerene unazad, jer je Hladni rat završen, a SAD i Sovjetski Savez potpisali su Sporazum o smanjenju strateškog naoružanja, piše Index.hr.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu