Društvo

(VIDEO) "Ne možemo da završimo akademsku godinu do 1. oktobra" Pomoćnik ministra za visoko obrazovanje iznio svoje mišljenje

Pomoćnik ministra za visoko obrazovanje Aleksandar Jović izjavio je danas da neizvođenjem nastave i neorganizovanjem ispita visokoškolske ustanove krše Zakon o visokom obrazovanju i naveo da je kazna za takav prekršaj za visokoškolsku ustanovu od 4.000 km do 40.000 KM, a za odgovorno lice u konkretnom slučaju kazna je 100 KM i 1.000 KM.

(VIDEO) "Ne možemo da završimo akademsku godinu do 1. oktobra" Pomoćnik ministra za visoko obrazovanje iznio svoje mišljenje
FOTO: 24 VESTI/YOUTUBE/SCREENSHOT

Odgovarajući na pitanje šta će biti sa akademskom godinom, Jović je rekao već sada visokoškolske ustanove procenjuju da se zašlo mnogo u akademsku godinu da bi ona mogla da se izvede na smislen i cjelishodan način i dodao da se razmišlja o tome koje su sve alternative za nadoknadu nastave.

Više ne govorimo samo o tome da ćemo da pomjerimo nastavu pa da uđemo u jun, jul, sada mislim da mi ne možemo da završimo akademsku godinu 1. oktobra. Može po Zakonu o visokom obrazovanju da se svaka ustanova prilagodi i krene malo kasnije, ali to utiče i na upis brucoša, odnosno sadašnjih maturanata koji treba da polažu prijemne ispite. Mnogo je pitanja na koje odgovore mogu da daju samo visokoškolske ustanove – dodao je Jović.

Jović je za Tanjug naveo da je inspekcija Ministarstva prosvete prije dva dana počela kontrolu visokoškolskih ustanova jer na poziv Ministarstva da dostave informaciju o tome kako je organizovana nastava nisu odgovorile sve visokoškolske ustanove i naveo da je na dopis Ministarstva prosvjete od 17. marta u roku odgovorilo oko 60 odsto visokoškolskih ustanova, dok 46 visokoškolskih ustanova nije odgovorilo.

On je dodao da je fakultetima 20. marta najavljen inspekcijski nadzor i da je u utorak pokrenut inspekcijski nadzor, odnosno kancelarijski nadzor koji se vrši tako što se na mejl adresu visokoškolskih ustanova dostavlja nalog za inspekcijski nadzor i daje rok u kojem ustanova treba da odgovori.

Zahtjevi inspekcije poslati na 38 fakulteta

On je naveo da je republička prosvjetna inspekcija poslala zahtjev na 38 visokoškolskih ustanova.

Jović je rekao da se inspekcijskim nadzorom traži da visokoškolske ustanove koje nisu odgovorile na dopis od 17. marta odgovore da li se nastava izvodi, da li se organizuju ispiti, da se dostave odluke nadležnih i stručnih organa o tome da se obustavlja nastava, da se odlaže nastava i da se dostave kalendari za nastavni proces.

On je ukazao da je studentima koji se sa blokadama ne slažu uskraćeno ustavno pravo na obrazovanje i da, iako je nesporno da neko ima pravo da izražava svoj stav i da protestuje, taj neko ne može u ostvarivanju svojih prava da remeti i krši prava drugi

Na pitanje kako po zakonu izgleda štrajk na univerzitetima i fakultetima, Jović je rekao da je to definisano u pet tačaka, da postoji konsultativna nastava koja se u ovom trenutku ne odvija na univerzitetima i fakultetima, da se organizuju ispiti, kao i da se vodi računa o tome da studentima budu obezbeđene sve statusne promene kao što je upis u narednu godinu studija ili bilo kakve druge administrativne stvari.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu