Čudni likovi koji spajaju ne samo nespojivo nego potpuno nasumične stvari osvojili su internet i čini se da nema mlade osobe (prvenstveno djece) koja ne zna ko su Kapućina Balerina, Šimpanzini Bananini i ostali.
Nisu iz poznatih crtanih filmova i filmova, nisu ni junaci popularne video-igre, a ipak se čini da na svakom koraku čujemo njihova neobična imena ili nam „iskaču“ na društvenim mrežama, piše Glossy.
I izgledaju (i zovu se) tako bizarno, zar ne? Upravo je u tome suština – u potpunom besmislu koji ih prati.
Svi nabrojani likovi, kao i Lirili Larila, Šimpanzini Bananini, Bobrita Bandita, Bombombini Guzini, Kapućino Asasino i mnogi drugi, dio su trenda poznatog kao „italian brainrot“, tj. italijanski brejnrot. U pitanju su apsurdni i vještački generisani „mimovi“ koji kombinuju nadrealnu estetiku i besmislen humor.
Sam brejnrot, u bukvalnom prevodu „trulež mozga“, koristi se za opisivanje sadržaja veoma niskog kvaliteta ili vrijednosti koji nam je dostupan na internetu. I to odlično opisuje Balerinu Kapućinu i njene prijatelje, koji su apsolutno nasumični i nepovezani hibridi životinja ili ljudi i predmeta, hrane, pića i oružja koji se koriste u svakodnevnom životu.
Svi likovi imaju italijanizovana imena, a AI generisane video-snimke često prati naracija s glasom Italijana, uglavnom lišena bilo kakve logike.
Koliko je poznato, „italijanski brejnrot“ je najprije popularizovan u januaru 2025. na TikToku, zahvaljujući liku po imenu Tralalero Tralala, tronogoj ajkuli u patikama, koja se pojavila u video-klipu u međuvremenu obrisanog profila @eZburger401. Do marta je ovo postao trend i proširio se do Indonezije, Sjedinjenih Američkih Država i cijele Evrope.
Mnogi brendovi koristili su čudne i nadrealne likove koje je generisala vještačka inteligencija kako bi se reklamirali, dijelile su ih poznate ličnosti, a Balerina Kapućina, Bombardiro Krokodilo, Tripi Tropi, Br Br Patapim, Lirili Larila, Kapućino Asasino, Frigo Kamelo i ostali inspirisali su i raznovrsne mim koine, kriptovalutu koja je potekla od poznatih likova na internetu.
Kakva je popularnost ovog trenda pokazuje i to što je indonežanska produkcijska kuća „Dee Company“ nedavno sugerisala da bi mogla da snimi film o liku po imenu Tung Tung Tung Sahur.
Kontroverze u vezi s trendom „italijanski brejnrot“
Naravno, kao i sve što izazove pomamu na internetu, ovaj trend prate i kontroverze, od kojih je najpoznatija optužba da su likovi Tralalero Tralala i Bombardino Krokodilo islamofobični, jer se pojedini stihovi u jednom snimku povezuju s ismijavanjem Alaha na italijanskom jeziku.
Međutim, pojedini italijanski korisnici društvenih mreža kažu da bi ova blasfemija mogla biti opštija i da se odnosi na boga kao takvog, nevezano za religiju.
Takođe, za Bombardira Krokodila se vjeruje da bi mogao biti satiričan osvrt na napade Izraela na Pojas Gaze, a ima i onih koji smatraju da je snimak krokodila-aviona ismijavanje palestinskih žrtava.
Ko su likovi u trendu „italijanski brejnrot“?
Spisak je ogroman i neprestano raste, a ovo su neka od najpoznatijih imena i njihova objašnjenja:
– Tralalero Tralala – Tronoga ajkula s Najk patikama
– Bombardino Krokodilo – Avion-bombarder s glavom krokodila
– Tung Tung Tung Sahur – Drvena cjepanica s licem, stopalima, rukama i bejzbol palicom
– Lirili Larila – Slon-kaktus u papučama
– Boneka Ambalabu – Žaba-automobilska guma s ljudskim nogama
– Šimpanzini Bananini – Gorila-banana
– Balerina Kapućina – Balerina sa šoljom kapućina umjesto glave i licem na šolji
– Kapućino Asasino – Šolja kafe „za ponijeti“ sa očima i katanama (inače, muž Balerine Kapućine)
– Espresona Sinjora – Žena s dekolteom, rukavicama i muštiklom koja ima šolju espreso kafe umjesto glave i lice na šolji (inače, ljubavnica Kapućina Asasina)
– Špageti Tualeti – Gomila špageta na i u ve-ce šolji, s licem na dasci
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu