Kao primjer za to, Rajović je istakao Nikolu Jokića, jednog od najboljih košarkaša današnjice.
– Moraju da pomažu jedni drugima da igraju jedni za druge. Najbolji primjer za to je Nikola Jokić. Pratite li ga? On nikad ne ističe sebe, a najbolji je igrač na svijetu –rekao je Rajović, objašnjavajući kako su Jokićeve vrijednosti ključne za vaspitanje djece, piše Ona.
– Ako gledate ko ima najviše tripl-dablova, to je Vesbruk. Iako je statistički uspješan, nije osvojio ništa značajno, jer je sebičan igrač. Nikad neće ostati upisan nigdje –dodao je Rajović, ističući da je Nikola Jokić pravi timski igrač, što je vrijednost koju treba prenijeti na djecu, jer sport aktivira empatiju i sprema ih za život. Prema njegovim riječima, čak i gubici na utakmicama, poput pada na drugo ili treće mjesto, predstavljaju dragocjeno iskustvo za djecu koje ih priprema za životnu stvarnost.
– Vi njih spremate za život. Možda će neko biti sutra vrhunski sportista, neka bude. Ali je bolje da prođu kroz taj sistem, ja kažem, da dete izgubi na utakmici, da bude tužno, da pobijedi, da osvoji neku medalju, drugo mjesto, treće mjesto, pa da opet izgubi, da sve te emocije prođu u grupi. Pa njega sport sprema za život -zaključio je.
Rajović nerijetko upozorava roditelje koliko je sport bitan i ključna stavka za razvoj djece. On naglašava da djeca moraju da se kreću kako bi se zdravo razvijala i kako bi stimulisali mozak na najbolji mogući način.
Lopta – najbolja igračka za razvoj djeteta
Rajović je istakao da je lopta, iako često zapostavljena, najmoćnija igračka za razvoj djeteta. On navodi da djeca kroz aktivnosti sa loptom razvijaju ključne motoričke vještine, poboljšavaju koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost da bolje osjete svoje tijelo.
– Kretanje je temelj za razvoj mozga. Djeci je potrebno da bolje osjećaju svoje tijelo i njegove granice – objasnio je.
Prema njegovim riječima, lopta je i sredstvo za razvoj propriocepcije, sposobnosti kontrolisanja mišića i ravnoteže, što je ključno za djecu koja se razvijaju.
– Zbog gravitacije, mi stalno koristimo svoje mišiće, a lopta aktivira te vještine i doprinosi razvoju neuronskih veza -istakao je Rajović.
Djeca, prema Rajoviću, biraju različite vrste lopti prema svojim potrebama – neki preferiraju teže lopte, dok drugi biraju lakše ili bodljikave, čime razvijaju finu motoriku i taktilnu senzaciju. On savjetuje roditeljima da dopuštaju djeci da sama izaberu loptu, jer će na taj način dijete bolje razvijati unutrašnju motivaciju.

– Djeca koja nisu stimulisana da se bave fizičkom aktivnošću, često imaju problema sa osnovnim motoričkim vještinama. Aktivnosti sa loptom poboljšavaju sposobnost prostorne orijentacije, koordinacije i vizuelno-motoričke koordinacije – zaključio je Rajović.
Lopta, prema njegovim riječima, ima širok spektar koristi za razvoj djeteta. Od smanjenja poteškoća u vizuelno-motoričkoj koordinaciji, preko razvijanja sposobnosti za praćenje i poštovanje instrukcija, do jačanja pažnje i koncentracije. Takođe, Rajović podsjeća da danas djeca sve više vremena provode pred ekranima, što negativno utiče na razvoj njihovih fizičkih i mentalnih sposobnosti. Lopta, kao jednostavno, ali izuzetno efikasno sredstvo, pomaže u prevenciji poremećaja poput dispraksije, disgrafije i disleksije.
Om poziva roditelje da ne zanemaruju moć fizičke aktivnosti i igre sa loptom u procesu odrastanja, jer to direktno utiče na mentalni i emocionalni razvoj djeteta, kao i na njegovu sposobnost da se nosi sa izazovima života.
Zato, na kraju krajeva, poneki timski sport je odličan način da klinci razviju motoriku, ali i osjećaj za druge.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu