Digitalna Srpska

(VIDEO) NOVA TEHNOLOGIJA Omogućava slijepima korištenje ekrana osjetljivih na dodir

Naučnici američkog Univerziteta u Mičigenu razvili su eksperimentalno kućište za pametni telefon pod nazivom BrušLens, koje bi moglo pomoći slijepim i slabovidnim osobama da prepoznaju, lociraju i dodiruju dugmiće i tipke na izbornicima zaslona osjetljivih na dodir kakvi se, primjerice, nalaze na bankomatima, u restoranima i drugim javnim terminalima.

(VIDEO) NOVA TEHNOLOGIJA Omogućava slijepima korištenje ekrana osjetljivih na dodir
FOTO: YOUTUBE/SCREENSHOT

Dodiruju zaslon umjesto korisnika

U osnovi BrašLens dodiruje interaktivne dodirane ekrane umjesto korisnika, nakon što njihov telefon prepozna mjesto za klikanje i obavijesti korisnika šta se tamo nalazi.

Korisnici mogu pregledavati interfejs zaslona osjetljivog na dodir držeći telefon spojen na BrašLens i povlačeći ga preko zaslona. Telefon kamerom vidi šta je na zaslonu, a zatim čita opcije naglas koristeći čitače zaslona ugrađene u telefon. Korisnici pokazuju svoj izbor izbornika putem čitača zaslona ili uvećanog dugmeta koji se lako dodiruje u aplikaciji BrašLens.

Kada dobije metu, BrašLens vodi korisnikovu ruku prema dijelu zaslona koji sadrži izbor izbornika izgovarajući koordinate mete i uređaja. Nakon što se te koordinate preklapaju, dugme ili “autoklikeri” na donjoj strani kućišta telefona dodiruju zaslon umjesto korisnika, kao što možete vidjeti u ovom videu, piše Vidi.hr.

U testiranjima na osobama s oštećenjem vida, pokazalo se da im je BrašLens pomogao korisnicima da lociraju stavke na izborniku zaslona osjetljivog na dodir, a među 10 testnih osoba koje su uspješno savladale korištenje, bilo je šest s oštećenjima vida i četiri s tremorima ili grčevima.

Cerebralna paraliza

– Kao slijepoj osobi, ekrani osjetljivi na dodir su mi uglavnom nedostupni, osim ako nemam pomoć ili ne mogu priključiti slušalice u zaslon – rekao je učesnik studije Sam Rau.

Isto tako, BrašLens je radio onako kako je namijenjen korisnicima čije drhtanje ili grčeve uzrokuju neželjene odabire na zaslonima osjetljivim na dodir. Za jednog učesnika s cerebralnom paralizom, BrašLens je poboljšao tačnost za gotovo 74 posto.

Tim planira pojednostaviti svoj dizajn tako da lako stane u džep, a prateća aplikacija će se poboljšati unošenjem sistema glasovnih naredbi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu