Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je čak najavio da će se u ispitivanje trošenja novca ove američke agencije uključiti policijske strukture. Vlast, međutim, godinama ne pokazuje ni blizu ovakvo interesovanje da se istraže brojne afere u kojima su opljačkani građani Republike Srpske.
Da li nam je trošenje našeg novca ponovo manje važno od trošenja novca američkih poreskih obveznika?
Afera za aferom
Propast dvije banke, izgubljene arbitraže i sumnjivi ugovori u oblasti energetike, afere u javnim preduzećima, ojadili su građane Republike Srpske za stotine miliona maraka. Međutim, niti je ko odgovarao niti je vlast pokazala zainteresovanost da se ove afere istraže. S druge strane, naprasno se pojavljuje mnogo veći interes vlasti kada je u pitanju trošenje američkog novca.
– Sad je vidljivo da se 402 miliona dolara upravo ovdje u BiH koristio ambasador Majkl Marfi za podzemne i kriminalne operacije. Radi se o jednom mega kriminalcu koji je očigledno nije prezao da sredstva poreskih obveznika građana SAD upotrijebi za svoje bolesne ambicije i svoje bolesne ciljeve -poručio je Dodik.
Koliko se energično vlast bavi američkim aferama neupućeni bi rekli da istih nemamo u Republici Srpskoj. Međutim, sektor energetike Republike Srpske mjesecima potresaju ozbiljne afere. Nedostaje i novca i uglja, pa je termoelektrana Ugljevik više puta obustavljala rad. Vlada je oligarhu Rašidu Serdarovu dala koncesije za eksploataciju uglja, a sada za vraćanje tog posla u ruke Republike Srpske Serdarov traži 300 miliona maraka. Međutim ni ova afera za vlast nije važnija od trošenja novca američkih građana.
– Mi želimo da vidimo gdje se trošio taj novac, ali ako bi to gledali, postoje velike indicije da su bliski funkcioneri u ovoj vladajućoj garnituri, pa i sam predsjednik RS, i te kako nekad hvalili tu organizaiciju. Znamo i njegove bliske odnose sa Medlin Olbrajt, koja ga je nazivala svježim daškom vjetra na Balkanu. Dakle, gospodin Dodik vješto koristi čitavu propagandu da bi zamaskirao kako živi običan svijet u Republici Srpskoj, koji ima samo u ovoj godini poskupljenje električne energije, prehrambenih proizvoda, naftnih derivata, razne poreske obaveze – kaže poslanik SDS u NSRS Ognjen Bodiroga.

Izvučene stotine miliona
Iz javnih preduzeća, pod kontrolom vlasti, na sumnjiv način su izvučene stotine miliona maraka. Sredstva su trošenja netransparentno, često završavala u stranačkim krugovima, ali ni to vlast nije zanimalo, pa se nije preterano ni istraživalo.
– Imamo zapravo opasnu zamjenu teza, a ona se sastoji u tome da sebi institucije u Republici Srpskoj, čitaj “jedan čovjek”, daje za pravo da postavlja pitanje kako su potrošeni novci poreskih obveznika neke druge zemlje, a da se pri tome uopšte niko ne bavi pitanjem kako se troši naš novac, novac poreskih obveznika – kaže politikolog Tanja Topić.

U Republici Srpskoj su propale Bobar banka, Balkan banka i Banka Srpske, koje su javni budžet, građane i privredu oštetile za stotine miliona maraka, i nikom ništa. A tek izgubljene arbitraže. Samo slovenačkom Vijaduktu Republika Srpska mora da plati više od 100 miliona maraka nakon izgubljenog spora, piše BN.
– Vidite da mi svako malo gubimo neku međunarodnu arbitražu, spor. Imamo primjer tih hidroelektrana, imamo primjer Ugljevika i tako dalje, i ko zna šta će sve izaći, a niko ne odgovara za to jer niko ne snosi odgovornost prema budžetskim sredstvima naših građana. Mislim da moramo biti više odgovorni prema novcu svojih poreskih obveznika upravo ovako kao što sad vodimo računa o novcu poreskih obveznika SAD. Kad tako budemo vodili računa o svom novcu biće nam bolje – smatra Siniša Trkulja, odgovorni urednik Euroblica.

Dodik je priču oko novca USAID aktuelizovao nakon što je u Americi istu pokrenula administracija Donalda Trampa. Za sada je Dodik saglasan s Trampom i njegovim načinom vladanja i još nema primjedbi. Da li će i u budućnosti ostati tako ili ćemo ponovo slušati priče o potezima odlazeće administracije?
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu