Politika

ISPRAVKA: Niti je “nestalo” 250 miliona dolara od USAID-a niti je to “potvrdio” Martin De Luca

U inicijalnoj vijesti koji smo objavili pogrešno smo prenijeli da je advokat “u Trumpovom timu” Martin De Luca potvrdio da je 250 miliona dolara USAID-ovih sredstava “nestalo” u BiH od 2020. godine.

Martin De Luka
FOTO: RTRS VIJESTI/YOUTUBE/SCREENSHOT

Na ovo su nam ukazali iz portala Rakrinkavanje.ba, koji su analizirali objavljeni članak, a koji smo bez prethodne provjere tačnosti, preuzeli sa portala RTTS.

Naime, na Radio-televiziji Republike Srpske (RTRS) 26. februara 2025. godine objavljen je 10-minutni intervju s Martinom De Lucom, bivšim američkim tužiteljem, koji je rekao da boravi u Bosni i Hercegovini kao dio tima kojem je administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa dala zadatak da istraži kako su se trošila sredstva Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) u BiH.

Desetine medija u BiH i regionu, između ostalih i naš portal, potom su prenijele manipulativnu informaciju RTRS-a da je advokat “u Trumpovom timu” Martin De Luca potvrdio da je 250 miliona dolara USAID-ovih sredstava “nestalo” u BiH od 2020. godine.

Intervju s De Lucom na engleskom jeziku prepričan je u članku koji je RTRS objavio na svom portalu istog dana. U članku se navodi sljedeće:

Bivši federalni tužilac iz SAD-a Martin De Luka, koji je dio tima nove američke administracije, rekao je da je započeta istraga u BiH o trošenju novca putem USAID organizacije, te da prve informacije govore o tome da je u protekle četiri godine potrošeno 402 miliona dolara, od čega za 250 miliona nije moguće utvrditi gdje su nestali.

– U prethodne četiri godine 402 miliona dolara, preko različitih programa, plasirano je u BiH a od toga 150 miliona se može opravdati. Nekih 250 miliona dolara ostaje nepoznanica. Riječ je o novcu američkih građana – rekao je De Luka novinarima u Banjaluci.

Šta su činjenice o “nestalih 250 miliona”

Tvrdnje o “nestalih 250 miliona” USAID-ovih sredstava već su razotkrivene kao činjenično neutemeljene, a pregled snimka intervjua s De Lucom na engleskom jeziku ukazuje na to da su njegove izjave u članku RTRS-a predstavljene na vrlo manipulativan način.

Tačna je informacija da je 402.179.947 dolara usmjereno prema Bosni i Hercegovini.

U tom iznosu, pored sredstava USAID-a, ubrojana su sredstva i drugih američkih institucija, tako da je od ovih 402 miliona dolara, 195 miliona došlo od Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva odbrane, Ministarstva unutrašnje sigurnosti, Ministarstva vanjskih poslova te Ministarstva kopnene vojske (Department of the Army). Kada se ova 402 miliona rasporede na sve ove institucije, udio USAID-a iznosi 207,3 miliona dolara.

I na kraju, kada se iz zbirnog iznosa oduzmu administrativni troškovi (plate, doprinosi, režije, rente i sl.), u BiH je tokom petogodišnjeg perioda, od 2020. do 2024. godine, od američke vlade stiglo oko 343,4 miliona dolara, od čega se na USAID odnosi 159,5 miliona dolara.

To je približno onoliko koliko je Srđan Amidžić rekao da je prijavljeno. Postoji razlika od oko 3,7 miliona KM, što mogu biti nerealizovani programi zbog zamrzavanja rada USAID-a i što definitivno nije 246 miliona dolara o kojima je ministar finansija Amidžić neinformisano govorio.

Dakle, USAID je u BiH od 2020. godine uložio tek oko 159,5 miliona dolara. Ostatak novca došao je od drugih američkih institucija, poput Ministarstva vanjskih poslova i Ministarstva odbrane.

Sasvim sigurno je da se u BiH proteklih nekoliko godina nije “izgubilo” 246 ili 250 miliona dolara USAID-ovog novca. To je nemoguće, s obzirom na to da nisu ni uložili toliko novca u BiH. 

Shodno činjenicama, tvrdnju da je u Bosni i Hercegovini od 2020. godine “nestalo” 250 miliona sredstava USAID-a ocjenjujemo kao lažnu vijest, ukazuje portal Raskrinkavanje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu