Ne postoji definicija šta je dobra obrada neke pjesme. Ona proističe iz želje da se oda počast originalnoj verziiji (recimo pjesma “Yesterday” ima više od 3.000 obrada) ali može i potpuno da je “dekonstruiše”, što je pravi izazov za dekonstruktora. Često prerađena pjesma postaje veliki hit i tako briše nepravdu što je original prošao nezasluženo loše. Prerađivači obično pronađu nešto što autori i originalni izvođači nisu vidjeli.
Obrada ima mnogo, ali ima i onih koje su se stvarno izdvojile. Među onima koje su slušanije od originala prvo mi na um pada pjesma sastava Isley Brothers “Twist and shout”, ali u interpretaciji Beatlesa.
Opet, psihodelični original liverpulske četvorke “Across the universe” jeste odličan, no verzija slovenačke industrijsko-muzičke družine Laibach predstavlja dokaz impresivne prepravke.
Posebna priča su Dilanove pjesme. Prvo je manje poznati sastav Byrds 1965. stigao na top liste zahvaljujući svojoj verziji numere “Mr. Tambourine Man.”
Potom je Džimi Hendriks proslavio “All Along The Watchtower”, dok su Guns’n Roses odlično obradili pjesmu “Knocking On Heavens Door”.
“Barbara Ann” spada u najveće i najpoznatije hitove benda Beach Boys. Ubraja se u djelo Brajena Vilsona, jednog od velikih kompozitora šezdesetih. No, pjesmu je zapravo napisao Fred Fraset 1961. za Regents, bend u kojem je u to vrijeme svirao gitaru.
Pjesma “Best” je himna Tine Tarner. Prvo smo je čutli od Boni Tajler. Bio je to glavni singl sa njenog albuma “Hide Your Heart” iz 1988. Ta verzija je propala, ali Tina ju je godinu dana kasnije pretvorila u svjetski hit. Boni Tajler je velikodušno priznala da je gospa Tarner to uradila bolje.
Pjesmu “Bettie Davis Eyes” prvo je snimila Džeki Dešenon, tačno sedam godina prije nego što je Kim Karns od nje napravila hit osamdesetih. Svi znaju Kimimu verziju, ali je original imao potpuno drugačiji pristup kao ritam i bluz i dens kompozicija.
The Zutons, indi rok bend iz Liverpula, imao je 2006. godine hit u Velikoj Britaniji sa numerom “Valerie” dospjevši do 9. mjesta top liste. Dvije godine kasnije Ejmi Vajnhaus je svojom verzijom ušla u vječnost.
Doli Parton je napisala „I Will Always Love You“ kao oproštaj od Portera Vagonera, nešvilske zvijezde koja ju je davno predstavila sveameričkoj publici. Osamnaest godina kasnije Vitni Hjuston je otpjevala pjesmu kao ljubavnu temu za film „Tjelohranitelj“. Vitni je tu tihu izjavu odanosti pretvorila u epski prikaz monumentalnog izvođenja.
U rukama Džona Fogertija „Proud Mary“ je bila klasična rok pjesma što sanjari o parobrodu koji plovi po Misisipiju. Kada su je Ajk i Tina Tarner dvije godine nakon Creedence Clearwater Revivala obradili, odbacili su svaku ideju fantazije. Prosto izvrću pjesmu snažnim naglaskom na ritmu. Lider je Tina, a ne vođa benda Ajk. Tina proždire pjesmu, izbacujući je u neprepoznatljivom obliku.
Na četiri albuma saradnje sa Rikom Rubinom nije bilo iznenađenje što Džoni Keš izvodi pjesmu savremenog rok izvođača. Ipak, njegova verzija balade „Hurt“ grupe Nine Inch Nails djelovala je apsolutno jedinstveno. Tretirao je pjesmu s najvećim poštovanjem, dodajući težinu Trent Reznorovim stihovima. Jedinstvena priroda pjesme dodatno je učvršćena pratećim videom, koji je spajao snimke mlađeg Keša sa njegovim starijim likom. Keš je umro nekoliko mjeseci nakon objavljivanja djela, dajući pjesmi „Hurt“ sugestiju posljednje volje i testamenta.
Jedan od najdugovečnijih standarda ere roka, „Always On My Mind“, popularizovan je od strane Elvisa Prislija 1972. godine, a postao još veći u izvođenju Vilija Nelsona deceniju kasnije. Pet godina nakon toga, grupa Pet Shop Boys pružila je najsmeliju interpretaciju pjesme. Oni su je zamislili kao energičnu himnu dans-pop zvuka, napadajući slušaoce sintisajzerom, ali zadržavajući njenu melanholičnu podlogu – obrada koja je pametna, ali kuca sa bolnim srcem.
Svaki ovdašnji roker smatra da je “Bila je tako lijepa” vojvođanske Pekinške patke sa stihovima “bila je tako ružna i bubuljičava, a ja sam bio mrtav pijan” zapravo svojevrsna himna jugoslovenskih pankera s početka osamdesetih. Radi se o kultnoj „Elle était si jolie“ francuskog pjevača Alena Bariera, inače petog mjesta sa Evrovizijskog festivala u Londonu iz davne 1963. godine. Tu pjesmu je kod nas prvi obradio Dragan Stojnić.
Za potpisniks ostaje vječna dilema oko Arsenove pjesme “O mladosti”. Godinama ne zna šta je bolje, original iz 1971. ili verzija Dušana Prelevića iz 1996.
Starost čini svoje…
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu