Magazin

(VIDEO) Plaže jednostavno mame, odmah bi skočili u more: Ovo je skriveno mjesto na Jadranu za koje niste čuli, a raj je bez gužve i betona

Na pet sati trajektom od Splita nalazi se oaza obrasla šumom, sa plažama u sjenci borova i prozirnim, prelijepim morem.

More Hrvatska
FOTO: ANTONIO BAT/EPA

Jadransko more krije arhipelag Lastovo, koji još ne zna za masovni turizam. Svih 46 ostrva (uključujući i glavno ostrvo Lastovo) proglašeno je parkom prirode 2006. godine.

Novinarka Gardijana  prenijela je svoje iskustvo o ovom prelijepom mjestu.

– Sa mnom je i ornitolog Robert Crnković, čije je otkriće gnjezdilišta jedne od najugroženijih mediteranskih ptica – sredozemne čigre – bilo presudno za zaštitu koju Lastovo danas ima. Uz njega i Aleksandru Horvat, glavnu rendžerku Parka prirode Lastovo, ubrzano učim o ptičjem svijetu i biodiverzitetu ovog kraja – piše ona.

Robert joj pokazuje čigre i pominje da se gnjezde na ostrvcetu koje se vidi s terase njenog apartmana. “Možda si ih noću čula – zvuče kao plač bebe.”

Na jednom od najudaljenijih naseljenih ostrva, ona otkriva tajne Lastova.

– Vrijeme kao da usporava dok posmatram život u zalivu Zaklopatica – ribari čiste ulov, starije žene se smiju posle ručka uz vino, mladići vezuju čamce. Merdevine i stepenice uz obalu pretvaraju zaliv u ogroman bazen i skačem u nestvarno bistru vodu. Na horizontu se vidi veće ostrvo – Korčula.

Na sjevernoj obali šumovite litice i ostrvce gdje žive čigre pružaju prirodnu zaštitu zalivu Zaklopatica. Tri restorana uz vodu uspješno posluju, najviše zahvaljujući jahtama.

Stičem osjećaj koliko je Lastovo krhko i koliko se trudi da ne podlegne sudbini drugih dijelova jadranske obale. Jedna od mjera za očuvanje morske trave posidonije jeste sistem ekološkog sidrenja uz pomoć bova. Ulazak u arhipelag se naplaćuje, rendžeri motre na ilegalni ribolov i održavaju 200 kilometara staza kroz šumu koja pokriva 70 odsto ostrva – navodi autorka.

I pored toga što je park prirode, postoji strah da zaštita možda nije dovoljna.

Dijana Magdić iz turističke kancelarije brine da Lastovo ima još samo desetak godina prije nego što investitori ostanu bez drugih lokacija i dođu ovdje – piše u tekstu.

Grad Lastovo leži nekoliko stotina metara od obale, što je nekada bila zaštita od gusara. Kamene kuće iz 15. i 16. vijeka sa šarenim kapcima okružuju vinogradi, maslinjaci i bašte – sve završava u lokalnim restoranima ili se razmjenjuje među komšijama.

Zavojiti put vodi do zaliva Lučica, gdje su ribarske kućice stisnute jedna uz drugu. U maloj konobi sjedi se uz more, a vlasnik Ante Kovačev, koji je ostao nasukan na Lastovu tokom jedriličarske ture, sada ovdje vodi restoran.

Na južnoj obali poluostrvo u obliku zareza obuhvata mirne vode Skrivena luke, gdje se nalazi restoran i nautički centar Porto Roso, sa terasama iznad plaže u sjenci borova.

L,etnja sezona još nije počela, pa su plaže prazne, a more nevjerovatno bistro. Lastovo to radi ljudima, kaže autorka.

U selu Pasadur, na ostrvu Prežba, apartman sa velikom terasom gleda na zaliv Malo Lago. Atmosfera je drugačija, tiša i manje luksuzna nego na ostatku Jadrana.

Uvalice u sjenci borova uz razuđenu obalu Prežbe skrivaju stare vojne tunele i bunkere iz vremena kada je Lastovo bilo vojna baza zatvorena za turiste – sve do 1988. godine.

Iako plaže mame, najljepše je jednostavno skočiti u vodu s obale.

Do Lastova se putuje pet sati trajektom iz Splita, ili tri sata katamaranom iz Dubrovnika, a zatim kombijem. Mjesto nije za svakoga – pogotovo ne za partijanere koji greškom završe ovdje tražeći koktel-barove kojih – nema.

Za lokalne mještane i one koji su se zaljubili u Lastovo, ono i dalje podsjeća na Jugoslaviju osamdesetih – kada je svaki gost bio prijatelj. Lastovo je upravo steklo još jednog prijatelja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu