Kultura

(VIDEO) Pogledajete kako je Banjaluka izgledala prije 60 godina: Mnoge će iznenaditi film prvog banjalučkog sineaste, ali i priča o njemu

Na Jutjub kanalu banjalučkog Filmskog kluba ”Osmica” nedavno je publikovan drugi dio dokumentarnog filma ”Bosna koja je prošla”, čiji je autor Aleksandar Bojko, a pokretne slike je spasio i za objavljivanje pripremio neumorni kino amater Goran Barać.

detalj iz dokumentarnog filma Bosna koja je prošla (II dio)
FOTO: FILMSKI KLUB OSMICA/YOUTUBE/SCREENSHOT

Dok je u prvom dijelu ovog dokumentarca iz davnina prikazan život u Banjaluci i okolnim mjestima u periodu od 1039. do 1944. gdine, ovaj drugi je snimljen od 1961. do 1964.

Dakle, možemo vidjeti kako su se oblačili i ponašali Banjalučani i kako je grad izgledao prije “samo” 60 godina.

Iako su neki od aktera “uhvaćenih” kamerom Aleksandra Bojka savremenici današnjih Banjalučana, razlika u odnosu na današnje vrijeme je nevjerovatna.

Film se najvećim dijelom bavi Banjalukom, ali su su prikazani i drugi gradovi i mjesta BiH: Mostar, Sarajevo, Počitelj, Višegrad, Jezero, Šipovo…

Kako se gradio hram u Aleji JNA

Između ostalog možete vidjeti i kako se gradio Hram Svete Trojice u današnjoj Aleji Svetog Save, tada Aleji JNA, i kako se trgovalo na banjalukoj tržnici.

Jednako kao i film, zanimljiva je i priča o tome kako su filmske trake nađene i sačuvane.

Građa za oba nastavka filma pronađena je u februaru 2007. godine u podrumu jedne zgrade u banjalučkom naselju Obilićevo/ Mejdan.

Pročitajte još

Tada je, kako se navodi u prvom dijelu filma, osim rolni sa filmovima, prodađene i 2 kese u koje je nagurano više od 500 komada 8-milimetarske filmske trake, dužine od 10 cemtimetara do 5 metara, koje su isječene makazama.

Ko je i zašto to uradio, ostala je tajna.

Materijal je bio u jako lošem stanju, pa je prema svjedočenju Gorana Baraća, priprema za njegovu restauaciju i digitalizaciju trajala, sa prekidima, skoro 17 godina.

Laboratorija u kupatilu

Ipak, na osnovu Bojkinih zapisa, djelo je rekonstruisano, a potom digitalizovano u januaru 2024. godine u HD rezoluciji u specijalizovanoj laboratoriji ”Skrinšot” u Berlinu.

Kako navodi istoričar Zoran Pejašinović, pozivajući se na svjedočenje Gorana Baraća, najveći dio celuloidne trake, na kojoj je snimljen drugi dio “Bosne koja je prošla”, Aleksandar Bojko razvio samostalno ili u saradnji sa banjalučkim fotografom Ismetom Ibrišagićem, u priručnoj laboratoriji u kupatilu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu