Kako kaže, to mu ne djeluje kao sonično oružje i dodaje da postoji nekoliko razloga za to.
– Ako pogledate videe koji su postavljeni na Iksu, postoji efekat koji se čini da prolazi kroz masu i uzrokuje da se masa pomjera i reaguje – rekao je Metmen koji je i profesor na Univerzitetu UCLA, ali i član tima koji je dobio Pulicerovu nagradu za otkrivanje “Panamskih papira”.
Po njemu, snimci pokazuju neku vrstu zbunjenosti i alarma.
– Ne pokrivaju uši od bola kao da postoji neko akustično oružje. Obično ovakve stvari izazivaju reakciju pokrivanja ušiju, a ne vidite da to rade. Postoji neka vrsta buke ili sirene visokog decibela, i ne čujete to nužno na videu – navodi Metmen.
“Ne odgovara tonu bilo koje vrste soničnog oružja”
Dodaje da je zvuk koji se čuje “oštar i iznenadan”.
– Ne odgovara tonu bilo koje vrste soničnog oružja. Ova sonična oružja se nazivaju dugometražnim akustičnim uređajima ili LRAD. Umjesto toga, izgleda više kao neka vrsta fizičkog fenomena ili udarnog talasa i slično. Dakle, na osnovu video dokaza, to mi ne djeluje tako, barem ne meni – zaključio je Metmen.
Podsjetimo, Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da, na osnovu do sada prikupljenih podataka, za vrijeme petnaestominutne tišine 15. marta u centru Beograda nije upotrebljen “zvučni top”.
Studenti Univerziteta u Novom Sadu u blokadi prethodno su naveli da je na protestu došlo do upotrebe nelegalnog oružja poznatog kao “zvučni top”, prenosi Blic.
S tim u vezi prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je da zahtijeva hitnu i transparentnu istragu, sankcionisanje odgovornih i jasnu garanciju da će svi građani moći da ostvaruju svoje pravo na mirno okupljanje bez straha od nasilja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu