Ovaj dvosjed sa izgledom sportskog automobila može se kretati i po kopnu i u vazduhu.
AirCar, koji će proizvoditi Klein Vision, biće prvi leteći automobil na svijetu koji se serijski proizvodi.
Opremljen sa četiri točka i dva sklopiva krila, AirCar može da poleti nakon ubrzavanja po pisti. Prije polijetanja, krila se rasklapaju za oko dva minuta, a po dolasku na odredište, krila se ponovo sklapaju u karoseriju i vozilo prelazi u kopneni režim.
Klein Vision je najavio da će AirCar biti ponuđen sa tri opcije motora: sa 280, 320 i 340 konjskih snaga. Početna cijena vozila biće 800.000 dolara, ali u zavisnosti od opreme, može dostići i do milion dolara.
AirCar koristi obično tečno gorivo i može da se vine do visine od oko 5.500 metara. Na pisti prelazi oko 300 metara prije nego što poleti, a može da dostigne brzinu od 200 km/h, dok mu je krstareća brzina 250 km/h.
Vozilo je uspješno završilo više od 500 poletanja i sletanja, i izvelo preko 170 sati test letova. Prema saopštenju kompanije, rad na finalnoj verziji AirCara još traje, dok se prvi let novog prototipa AirCar 2 očekuje u septembru 2025. godine.
Suosnivač Klein Visiona, Anton Zajac, izjavio je da je električna verzija vozila planirana za budućnost, ali da se trenutno čeka na dalji razvoj baterijske tehnologije.
AirCar je 2022. godine u Slovačkoj dobio Sertifikat o plovidbenosti, čime je zakonski postao podoban i za komercijalni prevoz putnika. Istovremeno, vlada Velike Britanije je obezbijedila 20 miliona funti finansijske podrške Civilnoj vazduhoplovnoj upravi za razvoj letećih taksija, a očekuje se da prvi leteći taksi sa pilotom poleti iznad britanskog neba do 2026. godine.
Prema procjenama Morgan Stenlija, globalno tržište letećih vozila moglo bi dostići vrijednost od bilion dolara do 2040. godine, dok se do 2050. godine očekuje porast na čak devet biliona dolara, prenosi 24Sedam.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu