Sudbine

(VIDEO) Putovanje sa porodicom se pretvorilo u HOROR FILM: Bolna smrt dječaka (7) potresla svijet, ali i tragediju pretvorila u nadu

Sudbonosnog 29. septembra 1994. godine, porodično putovanje u Italiju pretvorilo se u noćnu moru. Sedmogodišnji Nikolas Grin, dječak iz Sjedinjenih Američkih Država, postao je žrtva brutalnog napada koji je potresao cijeli svijet.

(VIDEO) Putovanje sa porodicom se pretvorilo u HOROR FILM: Bolna smrt dječaka (7) potresla svijet, ali i tragediju pretvorila u nadu
FOTO: ONELEGACY INSPIRES/YOUTUBE/SCREENSHOT

Njegova smrt nije bila kraj priče naprotiv, postala je simbol nade i nesebičnosti, dovodeći do velikih promjena u italijanskom sistemu doniranja organa.

Porodica Grin uživala je u odmoru na jugu Italije kada su ih iznenada presrela nepoznate osobe u automobilu.

– Pomislio sam da ćemo biti u njihovoj milosti ako stanemo. Nije nam bilo jasno šta žele – prisjeća se Reg Grin, Nikolasov otac.

U strahu, Reg je ubrzao, ali su napadači učinili isto. Dok su vozila jurila jedno pored drugog, odjeknuli su hici. Prvi metak razbio je zadnji prozor automobila. Majka, Megi Grin, okrenula se prema djeci – Elenor je spavala, ali Nikolas je već bio pogođen.

Napadači su pobjegli, ostavljajući porodicu u stanju šoka. Dječak je hitno prebačen u bolnicu, ali su ljekari ubrzo saopštili najgoru vijest – mozak mu je pretrpio nepopravljiva oštećenja.

Uprkos nezamislivom bolu, Reg i Megi Grin donijeli su odluku koja je promijenila živote sedam italijanskih porodica – donirali su Nikolasove organe.

– Tada ti ljudi su za nas bili samo apstraktna misao. Nismo znali ko su, ali smo znali da možemo da pomognemo – rekao je Reg.

Njegovo srce dobila je Andrea Mongiardo.

Italijanska policija sprovela je opsežnu istragu, a dvojica muškaraca, Frančesko Mesiano i Mišel Ianelo, osuđeni su za zločin. Do danas nije potpuno jasno da li su željeli da opljačkaju porodicu ili su greškom napali pogrešan automobil.

Pročitajte još

Nikolasova priča pokrenula je talas solidarnosti. Prije njegove smrti, u Italiji je samo jedna osoba donirala organe godišnje. Do 2006. godine taj broj je porastao na 20 miliona.

Godine 1999. Italija je uvela sistem pretpostavljene saglasnosti – svi građani se smatraju potencijalnim donatorima, osim ako se izričito ne izjasne drugačije.

Reg Grin vjeruje da bi Nikolas, da je odrastao, donio istu odluku kao i njegovi roditelji.

– Mogao sam da biram između ljutnje i pomoći drugima. Siguran sam da bi Nikolas izabrao da pomogne – rečeno je.

Danas, spomenici širom Italije podsjećaju na njegovu nesebičnu žrtvu. Njegova priča i dalje inspiriše ljude da razmisle o doniranju organa – činu koji može spasiti nečiji život, prenosi Alo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu