Ova inovacija ne samo da rješava problem preopterećenja kanalizacionih sistema, već otvara mogućnosti za ekološki prihvatljive tehnologije reciklaže.
Fatberzi nastaju kada ljudi bacaju predmete poput vlažnih maramica, kondoma i drugih otpadaka u WC, koji se potom kombinuju s otpadnim uljima i blokiraju kanalizaciju.
Iako se dosad takav otpad obično spaljivao na deponijama, istraživači sa Univerziteta u Edinburgu žele da preokrenu ovu praksu.
Profesor Stiven Volis osmislio je način kako da se koriste genetski modifikovane bakterije koje “jedu” ove masne blokade.
Bakterije razgrađuju masnoću i pretvaraju je u mirisne hemikalije, poput onih koje se koriste u proizvodima poput parfema i šampona.
Nakon što se fatberzi izvade iz kanalizacije, tretiraju se parom da bi se eliminisali štetni mikrobi, a potom se infuziraju s posebnim sojem bakterija.
Ovaj proces stvara prijatan miris koji je već prisutan u mnogim kozmetičkim proizvodima. Ovaj pristup ne samo da rješava problem zagušenja kanalizacije, već može značajno smanjiti troškove uklanjanja fatberga.
Iako trenutna proizvodnja mirisa nije još uvijek komercijalno održiva, tim istraživača nastavlja da radi na razvoju tehnologije koja bi mogla imati dugoročne ekološke i ekonomske koristi.
Ova inovacija mogla bi biti prekretnica u rješavanju problema klimatskih promjena i doprinositi održivijem svijetu za buduće generacije, prenosi Alo.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu