Krater, širok oko 9 metara i dubok oko 5 metara, pojavio se oko 10 sati po lokalnom vremenu, rekao je Motohiro Ono, guverner prefekture Saitama na brifingu za medije u utorak.
– Smatra se da je nastao zbog pukotine u kanalizacionoj cijevi koja je povezana sa rijekom Nakagava. Uslijed ovog kolapsa upao je kamion koji je prolazio – rekao je on i dodao da je glavni fokus bio spasavanje vozača.
Video: Part of a road intersection collapsed in Yashio City, Saitama and a truck fell into the hole. Efforts are underway to rescue the driver. pic.twitter.com/CPqXd3Y1lC
— Jeffrey J. Hall 🇯🇵🇺🇸 (@mrjeffu) January 28, 2025
Skoro osam sati nakon kolapsa, muškarac je i dalje bio zarobljen u vozilu jer je vozačevo sjedište bilo ispunjeno pijeskom i blatom, navodi televizija Nipon, koja je izvijestila da su spasilačke ekipe pumpale vazduh u rupu kako bi vozaču dali kiseonik, piše NBC News.
Snimci iz vazduha pokazuju da je najmanje 12 vatrogasnih vozila bilo na licu mjesta u gradu, koji se nalazi sjeverno od japanske prestonice Tokija.
Policija je za NHK rekla da je istraga o tome šta je izazvalo rupu u toku. Vozač je još uvijek bio pri svijesti i sposoban da razgovara sa policijom ranije tokom dana, ali je emiter kasnije javio da spasioci više ne mogu da komuniciraju sa njim.
Prometna raskrsnica, puna restorana i lokalnih preduzeća, udaljena je manje od jednog kilometara od gradske kuće Jašio.
Slike kratera koji se šire izazvale su zabrinutost i pitanja o lokalnoj infrastrukturi među korisnicima društvenih medija koji su razmatrali uzrok urušavanja puta.
– Primijetio sam betonski zid sa strane rupe, a kada sam pogledao staru kartu, otkrio sam da je to ranije bio vodeni put. Izgleda da je plovni put bio prekriven i preko njega izgrađen put, a krov propusta se urušio – napisao je jedan korisnik na društvenoj mreži Iks, bivšem Tviteru.
Posljednjih godina u Japanu je bilo nekoliko incidenata koji su uključivali otvaranje kratera na putu.
U septembru se u gradu Hirošimi pojavila vrtača nakon što je pukla podzemna vodovodna cijev i put se urušio. Vatrogasna služba spasila je nekoliko ljudi zarobljenih u zgradama.
U 2016. godini, još jedna džinovska vrtača, široka oko 30 metara i duboka oko 15 metara, iznenada se pojavila u japanskom gradu Fukuoka i progutala pet putnih traka prije nego što je bila poplavljena. Incident je privukao pažnju svijeta jer su japanski radnici popravili put u roku od nekoliko dana, prenosi Telegraf.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu