Hronika

(VIDEO) "Samo to ne pominji, Tramp će poludjeti" Zelenski je POKRENUO OVO PITANJE i haos je počeo, Vens prvo napao Evropu

Burni sastanak u Bijeloj kući između predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, prvog čovjeka Amerike Donalda Trampa i njegovog zamjenika Džej Di Vensa pokazao je da se Vens kao potpredsjednik nije ustručavao da preuzme centralnu poziciju u ulozi napadača, za razliku od nekih svojih prethodnika.

(VIDEO) "Samo to ne pominji, Tramp će poludjeti" Zelenski je POKRENUO OVO PITANJE i haos je počeo, Vens prvo napao Evropu
FOTO: JIM LO SCALZO / POOL/EPA

Izvori iz Bijele kuće otkrili su i da je Trampa posebno iznerviralo to što je Zelenski pomenuo bezbjednosne garancije, jer mu je ranije poručeno da to nikako ne radi tokom sastanka.

Vens je bio taj koji je “predvodio napad” na Zelenskog prije nego što se Tramp priključio raspravi, na sastanku koji je bio “srdačan” sve dok potpredsjednik SAD nije krenuo da pohvali Trampa za njegovo zalaganje “diplomatskom” rešenju rata između Ukrajine i Rusije, piše BBC. Na kraju ovog susreta , nije došlo ni do potpisivanja sporazuma, ni do konferencije za medije.

– Džej Di, o kakvoj diplomatiji vi govorite? Na šta mislite? – upitao je Zelenski, koji je bio kritičan prema direktnim razgovorima između Vašingtona i Moskve.

– Govorim o vrsti diplomatije koja će da zaustavi uništavanje vaše zemlje… Mislim da je nepoštovanje da dođete u Ovalnu sobu i raspravljate o ovome pred američkim medijima – odgovorio je Vens, napadajući Zelenskog.

Podrška Vensu među republikancima

Vens je takođe optužio Zelenskog da je vodio kampanju za demokrate tokom predsjedničkih izbora 2024. Ukrajinski lider je, naime, prošlog septembra posjetio fabriku municije u ključnoj kolebljivoj državi Pensilvaniji i sastao se sa Trampovom rivalkom Kamalom Haris u Bijeloj kući.

Vensova kritika Zelenskog naišla je na široku podršku među republikancima.

– Bio sam veoma ponosan na Vensa što je stao u odbranu naše zemlje – rekao je senator Lindzi Grejem, sugerišući da bi Zelenski trebalo da podnese ostavku.

Senator iz Alabame Tomi Tjubervil nazvao je Zelenskog “ukrajinskom lasicom”.

Netipičan potpredsednik

Vensov napad na šefa države tokom posete nije tipičan za potpredsjednika SAD, piše BBC. Njihov posao je često – ali ne uvijek – da pomognu predsjedniku da bude izabran i zatim mirno sjede uz svog šefa i lojalno ga predstavljaju na inostranim putovanjima. Kontrast sa Trampovim prvim potpredsjednikom, daleko suzdržanijim Majkom Pensom, ne može da bude veći. Ali, Vens već dugo otvoreno izražava sumnju prema američkoj pomoći Ukrajini i 2022 je, tokom trke za Senat u Ohaju, rekao da “zaista ne mari šta će biti sa Ukrajinom”.

Vens je prije osam godina takođe ismevao Trampa kao “idiota”, a prema Rojtersu, u privatnom pismu saradniku na “Fejsbuku” 2016. nazvao ga je “američkim Hitlerom”.

Uprkos Vensovoj popularnosti među konzervativnim glasačima, Tramp je nedavno rekao “Foks njuz” da je “previše rano” za procenu da li će potpredsednik biti sledeći u redu za kandidaturu za predsednika 2028. Vens izgleda razvija ulogu političkog borca za Trampa, odlazeći čak i dalje od predsednika u svojim otvorenim kritikama protivnika administracije.

Šta je zajedničko “Vensovim žrtvama”?

Zajednička nit je da su mnoge žrtve Vensovih verbalnih napada – američki saveznici, navodi BBC. Sve je počelo na Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji prošlog meseca, redovnoj destinaciji za američkog potpredsednika, gde je Vens napao stanje evropske demokratije, optužujući kontinentalne lidere za cenzuru slobode govora i nesposobnost u kontroli imigracije.

– Ako bježite u strahu od sopstvenih glasača, Amerika tu ne može ništa da uradi za vas – rekao je on.

Publika – među kojom su bili političari, generali i diplomate – je bila užasnuta, piše BBC, dodajući da je ovo bio potpun ideološki napad – znak da SAD pod Trampom ne samo da se udaljavaju od Evrope i pomjeraju svoj bezbednosni fokus ka Kini, već da takođe nastoje da promovišu svoj sopstveni populizam u Trampovom stilu na evropskom kontinentu.

Nije slučajno što je Vens poslije svog govora večerao sa rukovodstvom njemačke krajnje desničarske stranke AfD.

Kao da to nije bilo dovoljno, Vens se ranije ove nedjelje čak okomio na britanskog premijera Kira Starmera u Ovalnoj sobi. Iznenada je rekao Starmeru da “postoje povrede slobode govora koje ne utiču samo na Britance – naravno, ono što Britanci rade u svojoj zemlji je njihova stvar – već takođe utiču na američke tehnološke kompanije i, posredno, na američke građane”:

Zašto je Vens napao predsjednika Ukrajine?

Tu se pojavljuje nekoliko pitanja. Prvo, da li je Vensov napad na Zelenskog bio unapred smišljen, kako neki vjeruju? Drugo, da li se nova Vensova uloga pojavljuje po Trampovom nalogu? Ili, treće, da li se Vens ponaša samostalno, praveći okvire uloge koja će biti osnova za izbornu kampanju za tri godine, kad Tramp neće moći ponovo da se kandiduje?

Kakvi god da su odgovori na ta pitanja, Vens se pojavljuje kao mnogo više od Trampovog zamjenika, smatra BBC.

Zelenski pomenuo jednu stvar koja je bila zabranjena

“Gardijan” ukazuje da, u Trampovoj Beloj kući, zvaničnici krive Zelenskog za haos na sastanku u petak. Oni su izrazili frustraciju što je on insistirao na bezbjednosnim garancijama, iako su Amerikanci jasno stavili do znanja da ne žele o tome da razgovaraju.

“Rekli su mu unaprijed šta da uradi, ali nije ih poslušao”

Zvaničnici su unaprijed rekli ukrajinskoj delegaciji da Tramp želi da potpiše ekonomsko partnerstvo ove nedjelje, dok su njegovi pomoćnici radili na detaljima u vezi sa bezbednosnim garancijama.

Tramp je video sporazum o mineralima kao prvu fazu šireg ekonomskog partnerstva i rekao je pomoćnicima da to pokazuje kako SAD zapravo daju obavezu u vezi sa bezbednosnim garancijama, jer bi taj sporazum značio da SAD imaju veliki interes u ekonomskoj prosperitetu Ukrajine.

Zvaničnici su vjerovali da je sve to bilo preneto Ukrajini, kao i savjet koji su senatori dali Zelenskom – da pohvali Trampa i da ne pokreće pitanje traženja jačih bezbjednosnih garancija pred njim. Trampovim pomoćnicima se činilo da Zelenski nije poslušao taj savjet kada je izrazio skeptičnost prema Vensovom stavu o sklapanju mira sa Rusijom i, prema njihovom mišljenju, držao lekciju američkom potpredsjedniku o istoriji ruske agresije prema Ukrajini.

Zelenski je nakon propalog susreta kasnije rekao “Foks njuzu” da, pošto je ruski predsjednik Vladimir Putin već prekršio desetine primirja, treba uraditi još mnogo toga da bi se postigao “pravedan i trajni mir”. Tramp je, sa druge strane, na putu za Palm Bič rekao novinarima da Zelenski treba javno da kaže da želi da postigne mir i da prestane da govori “negativne stvari” o Putinu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu