Politika

(VIDEO) SAVJET EVROPE DONIO ODLUKU Usvojena preporuka za prijem Kosova

Parlamentarna skupština Savjeta Evrope usvojila je večeras nacrt u kojem se preporučuje da se Kosovu odobri da postane član Savjeta Evrope.

Savjet Evrope
FOTO: NIKOLA MORAČA/RINGIER

Za prijem Kosova u Savjet Evrope glasalo je 131 od 171 prisutnog člana PSSE, 29 je bilo protiv, a 11 je bilo uzdržano. Kosovo je kandidaturu za članstvo podnijelo prije dvije godine, a prihvaćena je na sjednici u aprilu 2023. godine.

Rasprava o tački dnevnog reda pod nazivom “Zahtjev Kosova za članstvo u Savjetu Evrope” na plenarnoj sjednici počela je nešto prije 17.30.

Parlamentarna skupština Savjeta Evrope uputiće preporuku za prijem Komitetu ministara spoljnih poslova, koji donosi konačnu odluku i to dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora koji ih predstavljaju i koji su prisutni u trenutku glasanja.

Sastanak Komiteta ministara trebalo bi da bude održan od 16. do 17. maja u Strazburu.

Izlaganje Dore Bakojani

Izvještaj je predstavila izvijestilac Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope za prijem Kosova – Dora Bakojanijeva.

Bakojanijeva je istakla da se njen izvještaj ne bavi statusom Kosova, jer, da je to od nje traženo, kako je dodala, svakako ne bi preuzela funkciju izvijestioca i saglasila bi se sa stavom Grčke. Ona je naglasila da Savjet Evrope obilježava 75. godišnjicu postojanja, i da je u tih sedam i po decenija radio na zaštiti ljudskih prava, demokratije i vladavini prava širom Evrope. Tim principima, kazala je, rukovodila se i u izradi izvještaju o Kosovu.

Bakojanijeva je navela da je tokom svog rada dugog 301 dan obavila dvije posjete, imala četiri različite sjednice i više desetina sastanaka širom Evrope, te da „nijedan kamen nije ostao neokrenut u pripremi izvještaja“.

– Ovaj izvještaj je posvećen ljudskim pravima, demokratiji i vladavini prava u regionu. Od početka sam rekla da on nema nikakve veze sa priznanjem ili nepriznanjem Kosovo, to ostaje na državama članice – podvukla je Bakojanijeva.

Bakojanijeva je istakla da su ugledni pravnici ocijenili da su zakoni na Kosovu u skladu sa standardima SE, da se Kosovo može smatrati funkcionalnom parlamentarnom demokratijom, u kojoj se poštuje nezavisnost pavosuđa.

Tri stvari koje je potrebno hitno sprovesti

– Pravnici su ocijenili da bi proširenje pravnog akta SE doprinijelo daljem jačanju ljudskih prava na Kosovu. Kosovo je u saglasnosti sa pravilima za pristup SE – podvukla je Bakojanijeva.

Bakojanijeva je istakla da su, i pored pogoršanja situacije na Kosovu, posebno u vezi odnosa prema manjinskim zajednicama, vlasti odlučne da promijene stanje.

Bakojanijeva je ukazala da je u svom izvještaju podvukla tri stvari koje je potrebno hitno sprovesti.

Prva je implementacije odluke Ustavnog suda u vezi imovine manastira Visoki Dečani, drugi vezano za eksproprijaciju imovine manjinskih zajednica i treće uspostavljanje Zajednice srpskih opština.

Pročitajte još

“SE riješio pitanje manastira Visoki Dečani”

– Iako su mnogi upozoravali da ne može da se očekuje napredak po ovim tačkama, ostvarili smo napredak. S ponosom mogu da vas informišem da je SE uspio da riješi pitanje otvoreno od 2016. godine, a to je povratak imovine najvažnijem srpskom manastiru, što predstavlja veliku pobjedu vladavini prava i srpskoj zajednici – podvukla je Bakojanijeva.

Ranije danas, šefica srpske delegacije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope, Biljana Pantić Pilja, izjavila je da je Odbor za politička pitanja i demokratiju PSSE glasao protiv svih amandmana koje je predložila srpska delegacija, kao i protiv amandmana koje su predložili članovi italijanske delegacije i član delegacije Mađarske i najavila ulaganje prigovora.

Pilja je dodala da su amandmani odbijeni velikom većinom i da se samim tim neće razmatrati na plenarnoj sjednici PSSE, osim ukoliko se ne uloži prigovor.

Šefica delegacije Srbije, Biljana Pantić Pilja, istakla je da bi se prijemom Kosova u SE otvorila Pandorina Kutija i da je izvještaj Bakojanijeve dokaz da joj ništa ne znače teritorijalni integritet i suvereniteti država.

“Srbija će razmotriti da li će ostati članica”

Poslanica iz redova Evropske narodne partije i šefica delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope, Biljana Pantić Pilja, istakla je da je izvijestilac Dora Bakojani, prijedlogom da Priština postane član SE, prekršila norme međunarodnog prava i principe na kojima je Savjet Evrope osnovan.

– Ući ćete u istoriju zbog kršenja normi međunarodnog prava – rekla je Pantić Pilja, podsjećajući Bakojanijevu da je sama u izvještaju navela tri uslova za članstvo Prištine.

Pantić Pilja je rekla da je sama Bakojanijeva napisala da je uspostavljanje Zajednica srpskih opština neophodan uslov za efikasnu zaštitu nacionalne manjine.

– Ovo je presedan kojim ćete otvoriti Pandorinu kutiju i pitanje je čija zemlja je sljedeća koja će iskoristiti ovaj presedan – naglasila je Pantić pilja, podsjećajući na odluku prištinskih vlasti da ne dozvoli uvoz srpske robe i zabranu upotrebe dinara.

Pantić Pilja je dobila upozorenje da se ne obraća direktno izvijestiocu, prenosi Blic.

Šefica delegacije Crne Gore, Maja Vukićević, rekla je da ona neće podržati izvještaj Dore Bakojani, iako će iz delegacije Crne Gore biti glasova i za članstvo Prištine u SE.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu