Mnogi Maori vide pokušaj nove interpretacije ovog zakona kao podrivanje prava domorodačkog naroda u zemlji, koji čini oko 20 odsto stanovništva od 5,3 miliona, prenosi N1.
The New Zealand government is pulling back on protecting Māori rights, sparking protests from indigenous lawmakers who oppose the decision with their traditional “haka” chant.
This is powerful. pic.twitter.com/ed5OKaDRB1
— Suppressed News. (@SuppressedNws) November 14, 2024
Ugovor iz Vaitangija potpisan je 1840. između britanske krune i više od 500 maorskih poglavara, a njime je dogovoreno kako će dvije strane vladati.
Tumačenje klauzula u ovom dokumentu i danas diktira zakonodavstvo i politiku na Novom Zelandu.
Presude sudova i posebnog maorskog tribunala progresivno su širile prava i privilegije Maora tokom decenija, ali neki tvrde da su time diskriminisani neautohtoni građani zemlje.
Novozelandska stranka ACT, partner u vladajućoj koalicionoj vladi desnog centra, predložila je nacrt zakona kojim bi se uže tumačenje Vaitangijevog sporazuma uvelo u zakon.
Haka su različiti ceremonijalni plesovi u kulturi Maora, koji se često izvode u grupi, uz energične pokrete, ritmično udaranje nogama o pod i naglašene izraze lica.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu