Svijet

(VIDEO) "Stvari se dešavaju prebrzo" Pobunjenici opkolili Damask, Rusija i Iran sirijsku vladu ostavili na milost i nemilost

Sirijske opozicione snage su započele opsadu Damaska nakon što su brzim napredovanjem došle do samih "vrata" predsjednika Bašara al Asada, dok iz njegovog kabineta demantuju da je već pobjegao iz zemlje.

damask
FOTO: MOHAMMED AL RIFAI/EPA

Napredak opozicije dolazi nakon što su islamistički pobunjenici ponovo zauzeli Alep, podstičući pobune širom Sirije. Kontrola nad Homsom, ključnim gradom za Asadov režim, sada je pod znakom pitanja, a padom ovog grada, vlada bi bila 2369950u.

Ko je Abu Mohamed al-Jolani, vođa sirijskih pobunjenika?

Kako su pobunjenici napredovali sa juga i istoka prema glavnom gradu, snage predvođene HTS-om počele su da se bore protiv sirijske vojske u centralnom sirijskom gradu Homsu. Homs je strateški veoma dobra za sirijsku vladu, povezujući ga sa Tartusom i Latakijom – provincijama u kojima Asad tradicionalno uživa snažnu podršku, piše Blic.

Sirijski državni mediji izvestili su da se vladine snage koncentrišu na zaustavljanje napredovanja HTS-a u Homsu, izvodeći teške vazdušne napade na tamošnje pobunjeničke snage i šaljući pojačanje u centralni sirijski grad.

Pročitajte još

Ako bi Homs pao pred pobunjenicima, vlada bi bila opkoljena u Damasku. Opozicione snage bi napredovale sa sjevera, juga i istoka zemlje.

Vlada u susednom Iraku saopštila je da je 2.000 sirijskih vojnika pobjeglo preko granice. Al Džazira je prikazala snimke sirijskih tenkova i drugih vojnih vozila prepunih vojnika koji prelaze u Irak.

Rusija i Iran digli ruke

Rusija i Iran, koji su pružili najveći dio vojne i finansijske podrške Asadovoj vladi tokom sirijske revolucije 2011. koja se pretvorila u građanski rat, izgleda da nisu voljni da pruže podršku svom savezniku od početka pobunjeničke operacije prošle nedjelje. Hezbolah, proiranska grupa čiji su borci jačali redove sirijske vojske, nije mogla da pošalje značajan broj boraca u pomoć, nakon teških gubitaka koje je nedavno pretrpjela protiv Izraela.

U intervjuu za iračke medije u petak, iranski ministar inostranih poslova Abas Aragči rekao je da je „otpor izvršio svoju dužnost“, ali je nemoguće predvidjeti sudbinu Asada. Slično tome, generalni sekretar Hezbolaha, Naim Kasem, rekao je u govoru u četvrtak da će grupa biti uz Asada, ali tek treba da pruži opipljivu podršku izolovanom lideru.

Bez značajne ruske vazdušne podrške i pojačanja Hezbolaha, snage sirijske vojske su se naizgled istopile pred licem pobunjenika koji su napredovali.

Lideri pobunjenika pozvali su vladine snage da prebjegnu umesto da se bore.

Panika među stanovnicima Damaska

Stanovnici Damaska su opisali scene panike dok je vladala neizvijesnost nad sudbinom sirijske vlade.

Jedan stanovnik Damaska, koji nije želio da bude identifikovan, rekao je:

– Oni koji imaju prebivalište u Libanu odlaze, mnogi bježe. Mi sami, mogli bismo da odemo, ali stvari se dešavaju tako brzo. Možda počnemo da se spremamo i skupimo stvari i odemo, a možda se nešto desi i zaglavimo, ništa nije jasno.

Milioni Sirijaca koji su pobegli od nasilja građanskog rata i vladinog krvavog gušenja protesta 2011. takođe su sa zabrinutošću posmatrali kako pobunjenici napreduju, čekajući da vide da li će moći da se bezbjedno vrate u zemlju poslije više od 13 godina u izgnanstvu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu