Sudbine

(VIDEO) Teška sudbina blizanaca rođenih SPOJENIH GLAVA: Roditelji su sanjali NOVI ŽIVOT za svoje bebe, ali nakon operacije razdvajanja su se pokajali

Ovo je priča o izuzetnom medicinskom uspjehu. Artur i Bernardo su blizanci koji će uskoro napuniti četiri godine, ali su rođeni spojeni glavama, dijeleći dio mozga i ključnu venu koja je vraćala krv u njihova srca. Riječ je o izuzetno retkom i teškom slučaju.

Sijamski blizanci
FOTO: LETRAFIEL/YOUTUBE/SCREENSHOT

Sada su braća razdvojena nakon devet složenih operacija, koje je finansirao brazilski javni zdravstveni sistem. Njihovi roditelji, Adrijeli i Antonio, gotovo četiri godine čekali su na ovaj trenutak.

Medicinski tretman finansirao je državni zdravstveni sistem (SUS), a u procedurama je učestvovao i britanski ljekar Ovasi Dželani, vodeći stručnjak za ovu vrstu operacija.

Par iz Boa Viste u saveznoj državi Roraima već je imao dvije kćerke kada je Adrijeli ostala trudna po treći put. Međutim, prvi ultrazvuk donio je šok.

– Rekli su nam da je situacija neobična. Nisu bila dvije potpuno odvojene bebe. Vidjela se jedna glava sa dva tijela – prisjeća se otac.

Sudbina je, međutim, imala drugačije planove. Kada je bila u šestom mjesecu trudnoće, Adrijeli se počela loše osjećati i prebačena je u Nacionalni institut za zdravlje žena, djece i adolescenata Fernandes Figeira u Rio de Žaneiru. U ovom institutu, povezanim sa čuvenom istraživačkom institucijom Fiokruz, Bernardo i Artur su rođeni spojeni lobanjom i mozgom.

Sa osam mjeseci života primljeni su u Institut za mozak Paulo Nijemajer, gdje je tim ljekara započeo dugotrajan i složen proces planiranja njihove separacije.

Najrizičniji oblik kraniopaga

– Ovi blizanci pripadali su najsloženijoj i najrizičnijoj kategoriji, sa najvećom stopom smrtnosti za obojicu. Kada imate samo 1% šanse, morate imati 99% vjere – objašnjava neurohirurg Gabrijel Mufarež, koji nije odbacio mogućnost operacije.

Do septembra 2019, kada su napunili godinu dana, Artur i Bernardo nisu poznavali nikakav drugi prostor osim bolničkog. Delili su oko 15% mozga i ključnu venu koja je omogućavala cirkulaciju krvi između njihovih organizama.

Prva operacija nazvana je „operacija straha i nepoznatog“. U narednim intervencijama, koje su uslijedile na svakih tri do četiri mjeseca, ljekari su postepeno odvajali venu jednog blizanca kako bi njegov mozak imao vremena da uspostavi nove puteve za cirkulaciju.

– Mozak djeteta ima izuzetnu sposobnost regeneracije – naglašava doktor.

Tokom više od tri godine hospitalizacije, ljekarski tim je sproveo brojne magnetne rezonance i skenere kako bi što bolje razumeo specifičnu moždanu strukturu blizanaca.

Međutim, same slike nisu bile dovoljne. Zato su neurolozi odlučili da naprave trodimenzionalne modele mozga, koji su se pokazali ključnim u planiranju operacija.

Pročitajte još

Nakon operacija – novi izazovi

Dječija ljekarka Fernanda Fialo objašnjava koliko je bilo važno da blizanci, nakon razdvajanja, steknu osnovne motoričke i komunikacione veštine.

– Željeli smo da nauče da hodaju, da razviju govor. Proveli su godine u bolnici, a instinkti su im bili ograničeni. Ali mi smo ih stavljali na pod da puze, šišali ih, slavili im rođendane, učili ih prvim riječima… Svi smo se osjećali kao dio njihove porodice – priča doktorka.

Svaka sljedeća operacija postajala je sve složenija. Nakon sedam zahvata, neurohirurg Mufarež odlučio je da zatraži dodatnu pomoć za konačno razdvajanje i obratio se doktoru Ovasiju Dželaniju iz Londona, vodećem svjetskom stručnjaku za separaciju kraniopagnih blizanaca.

Svaki detalj završne operacije pažljivo je planiran. Medicinski tim je podijeljen u dvije grupe – crveni tim je brinuo o Bernardu, a plavi tim o Arturu.

– Operacija je počela u šest ujutru i trajala 13 sati, završila se tek uveče. Djeca su zatim bila u indukovanoj komi, sedirana i smještena na intenzivnu negu – opisuju ljekari.

Ukupno su izvedene devet operacija, a posljednja, najkritičnija, trajala je nevjerovatnih 23 sata, tokom kojih su lekari radili u uslovima ogromnog pritiska. Na kraju, blizanci su izašli iz operacione sale – po prvi put u životu razdvojeni.

– Već su prošli kroz toliko toga, mnogo su patili. Oni su pravi borci. Naše srce je ispunjeno samo zahvalnošću – kaže njihova majka.

Najveći san nam je da ih vidimo kako se oporavljaju, zdravi, da imaju normalno djetinjstvo – da idu u školu, da igraju fudbal – dodaje otac.

Medicinski uspjeh svjetskog značaja

Sve operacije izvedene u Institutu za mozak Paulo Nijemajer bile su potpuno finansirane iz državnog fonda SUS, a bolnica je sada postala partner Fondacije Gemini Untwined, koju je osnovao doktor Dželani.

Tim doktora Mufareža sada je priznat kao referentni centar za operacije separacije kraniopagnih blizanaca u Latinskoj Americi, otvarajući vrata za nove medicinske poduhvate i spašavanje života djece sa sličnim stanjima.

Ipak neće moći da imaju srećno djetinjstvo

Nakon što im je mozak razdvojen, rečeno je od strane doktora da razvijanje ne ide u dobrom smjeru, da su motoričke sposobnosti slabe i da medicina nema lijepa predviđanja jer su pojedini nervi mozga oštećeni. Roditelji kažu da su se pokajali zbog tog poduhvata, ali da nisu imali izbor, oni svakako neće da odustanu od svoje djece, prenosi Stil.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu