Tako je veoma brzo pao u zaborav problem zbrinjavanja radioaktivnog otpada koji Hrvatska ima namjeru da odlaže na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH. Na taj način bio bi ugrožen opstanak više od 250.000 stanovnika iz nekoliko opština.
Više od dva mjeseca je prošlo kako se tim geologa povukao iz Ekspertskog tima za Trgovsku goru. Kako su tada naveli, nisu se mogli složiti da se istraživanja obavljaju radi istraživanja, već da odgovore zadatku. O svemu su pismom obavijestili Savjet ministara i ministarstvo SNSD-ovog Staše Košarca. Do danas nikakav odgovor nisu dobili.

– Ja nemam informaciju da su eksperti napustili tim. Znam da je ekspertski tim napravio plan da provođenje istraživanja na teritoriji Srpske rade institucije RS, na nivou FBiH institucije Federacije BiH. Apelujem da potražite zvanične informacije u ministarstvu prostornog uređenja RS, koje provodi, u skladu s akcionim planom, kompletan postupak – kaže Košarac.
Očigledno je ministar Košarac bio okupiran drugim priblemima. Raspala se koalicija na nivou BiH, zaljuljala ministarska fotelja. I bez njegovog apela, BN je potražio odgovore u ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS koje vodi Bojan Vipotnik. Odgovor nisu dobili.

Ništa bolje nije prošao ni Odbor za zaštitu životne sredine u Narodnoj skupštini RS.
– Sve istražne radnje su zaustavljene, i to je alarmantno. To je bio razlog zbog kojeg sam tražio sjednicu odbora za zaštitu životne sredine u Narodnoj skupštini RS, koja je i održana 24. decembra. Zaključak je bio da zatražimo od ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i zaštitu životne sredine, ministra Vipotnika, da nam dostavi kompletnu informaciju o tome. Nažalost, dobili smo odgovor u kojem su oni zatražili od ministarstva koje vodi Košarac da dostavi informaciju ministarstvu, a oni Odboru za zaštitu životne sredine. Prošlo je više od dva mjeseca, a Košarac nije našao za shodno da odgovori resornom ministarstvu, samim tim ni Odboru – kaže Milanko Mihajilica, poslanik PDP u Narodnoj skupštini RS.
Igra gluvih telefona između Košarčevog i Vipotnikovog ministarstva na djelu. Dok se naš tim raspada, Hrvatska sa svoje strani punom parom radi. Završili su studiju uticaja na životnu sredinu i nastavljaju dalje.
“Ono što je još jako važno je da je Hrvatska krenula u odabir lokacije za odlagalište. Mi sad pričamo o dugoročnom skladištenju na Trgovskoj gori. Međutim, Hrvatska paralelno je krenula u još jedan proces, a to je odlagalište radioaktivnog otpada. Skladište je pod navodnike privremeni objekat na nekih 50, 60 godina, a odlagalište je trajna kategorija nešto što je opasnost kao i ovo što sada imamo. samo još multiplicirano”, kaže Mario Crnković, predsjednik Udruženja “Green team” Novi Grad.
“To je ono što zabrinjava i mislim da nije bez razloga. Ja sam rekao da se radi ili o političkom dilu ili o neznanju ili o nezainteresovanosti ili o svemu tome zajedno”, kaže Mihajilica.
Da li je Trgovska gora alarm za uzbunu ili nečija nagodba, ostaje da vidimo. Za to vrijeme, građani Novog Grada neće sjediti skrštenih ruku, kaže Crnković i dodaje da ne postoji ta sila koja će zaustaviti građane u podnošenju tužbe pri međunarodnim sudovima.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu