Počeli su da ih uzgajaju zbog Ljubinog narušenog zdravlja, a ubrzo su pretvorili uzgoj u unosan porodični biznis. Njihova firma “Goji Ljuba i sinovi” danas je jedna od najpoznatijih u Srbiji u toj oblasti.
Za plantažu od 10 ari potrebno je uložiti oko 45.000 evra, ali uloženi novac vraća se već u prvoj godini, kažu.
– Radove oko formiranja plantaže, sadnje, organsko đubrivo za sadnju i radnu snagu preporučujemo da plantažeri obave u sopstvenoj režiji, uz našu edukaciju, jer će ih to tada najmanje koštati – savjetuje za Kurir Nemanja Jovanović.
Otkupna cijena crvenog gojija je oko 50 evra po kilogramu, dok je crni goji, koji je znatno rjeđi i ljekovitiji, i do 250 evra po kilogramu. Crni goji sadrži daleko veću koncentraciju nutrijenata nego drugo voće, ali ga je teško uzgajati i brati. Trenutno u Srbiji postoji tek desetak mladih plantaža, a potražnja u svijetu – posebno u SAD-u, Njemačkoj i Velikoj Britaniji – stalno raste.
Kako ide zaradaS obzirom na to da goji rađa više puta tokom godine, u prvom branju prve godine sadnje može se očekivati 0,3 kilograma po sadnici i zarada od 15.000 evra. U drugom branju te iste godine prinos može dostići jedan kilogram po sadnici, a zarada i do 50.000 evra, dok je u drugoj godini prosječan prinos tri kilograma po sadnici i zarada 150.000 evra.
U trećoj godini uzgajivači mogu očekivati pet kilograma po sadnici i zaradu od 250.000 evra. Plantaže formirane ovom biljkom do aprila i maja daju prvi rod već krajem jula i to traje sve do kraja oktobra, pa se ona isplati već u godini sadnje, a novac uložen u konstrukciju i ostale troškove vraća se već u narednoj godini, pojašnjava Kurir.
Crni goji spada među najskuplje i najrjeđe, a prema riječima stručnjaka, i među najljekovitije biljne vrste. Ipak, i dalje je poprilično nepoznat i nedovoljno istražen. Plodovi se beru pincetom, zajedno sa peteljkom, zbog oksidacije i ispuštanja soka. U poređenju sa drugim voćem, gledano kroz nutritivne vrijednosti, konzumacija samo jednog grama crnog gojija jednaka je konzumaciji 28 grama borovnica, 50 grama sjemenki grožđa i 50 grama crvenih goji bobica. Plod crnog gojija teško je pronaći, pa mu se cijena kreće između 200 i 250 evra po kilogramu. U Evropi ne postoje veće plantaže crnog gojija, pa ga zasad nema ni na tržištu.
Najveći uvoznici goji bobica u svijetu su Sjedinjene Američke Države, Njemačka, Kanada, Holandija, Australija i Velika Britanija. Trenutna otkupna cijena bobica na svjetskom tržištu varira u zavisnosti od kvaliteta i porijekla. U prosjeku, cijena crvenih sušenih neorganskih bobica porijeklom iz Kine kreće se između deset i dvadeset dolara po kilogramu, a može biti i viša za organske ili posebno kvalitetne bobice, dodaje se još, prenosi Dnevno.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu