Letjelica je lansirana sa raketom-nosačem Dugi marš-2F sa Satelitskog centra za lansiranje Điučuan na sjeverozapadu Kine, objavio je CCTV.
Sinhua je ubrzo nakon toga objavila da je lansiranje bilo uspješno.
To je 15. misija sa posadom i ukupno 20. misija u okviru programa Šendžou, koji je započet prije više od tri decenije.
China launched the Shenzhou-20 crewed spaceship on Thursday, sending three astronauts to its orbiting space station for a six-month mission. pic.twitter.com/IMpamszKfU
— China Xinhua News (@XHNews) April 24, 2025
Do lansiranja je došlo u trenutku kada napredak Kine u istraživanju Mjeseca i svemira privlači sve više zemalja, navela je agencija.
Kineska nacionalna agencija za svemir saopštila je danas da će pozajmiti Sjedinjenim Američkim Državama, Japanu, Francuskoj, Nemačkoj, Engleskoj i Pakistanu dijelove stijena koje su donijeli sa Mjeseca prilikom misije 2020. godine.
U saopštenju se ističe kako američko-kineska saradnja u određenim oblastima poput svemira nisu u potpunosti okončane, uprkos tenzijama između dve zemlje oko geopolitike i tarifa.
Među sedam institucija kojima je dozvoljeno da pozajme lunarne uzorke koje je Kina preuzela sa Mjeseca 2020. godine su Braun Univerzitet kao i državni univerzitet Njujorka u Stoni Bruku, prenosi Rojters.
Kina je misijom Chang'e-5 bez posade 2020. godine postala treća zemlja koja je sakupila kamenje sa površine Meseca, uz nekadašnji Sovjetski Savez i SAD.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu