Sada iznosi 3,1%, što ga čini najopasnijim svemirskim kamenom zabilježenim modernim prognozama.
Početkom februara NASA je objavila da se vjerovatnoća udara gotovo udvostručila sa 1,3% na oko 2,3%. Agencija je istovremeno izračunala koridor kojem prijeti najveća opasnost u slučaju da se udar zaista dogodi.
Astronomi smiruju situaciju
Međutim, stručnjaci ističu da nema razloga za paniku jer smatraju da će sljedećeg mjeseca, kada svemirski teleskop Džejms Veb bude usmjeren prema asteroidu 2024 YR4, ta vjerovatnoća u jednom trenutku početi padati.
– Ne paničim – rekao je Brus Bets, glavni naučnik neprofitne organizacije Planetary Society, za AFP.
– Prirodno je da se ne osjećate ugodno kada vidite postotke koji rastu – dodao je, objasnivši da će, kako astronomi budu prikupljali više podataka, vjerovatnoća najvjerovatnije još neko vrijeme rasti prije nego što počne padati prema nuli.
Neki astronomi ističu da je time što se vjerovatnoća udara utrostručila vjerovatnoća da neće udariti pala za samo par postotaka, te da je još uvijek visokih 96,9%.
Koridor najvećeg rizika
Prema računici Nasinih naučnika, u koridoru najvišeg rizika za udar asteroida nalaze se neki od najnaseljenijih svjetskih gradova. Oni su izračunali da se koridor proteže prema istoku od Tihog okeana, preko Južne Amerike, Atlantskog okeana, Afrike i Bliskog istoka do Azije, prenosi Index.
Ova putanja prolazi iznad osam od 100 najnaseljenijih gradova na svijetu: Bogote, Abidžana, Lagosa, Kartuma, Mumbaija, Kalkute i Dake.
Samo urbane površine ovih gradova imaju populaciju od više od 110 miliona ljudi, a destruktivni potencijal asteroida 2024 YR4 jednak je 8 miliona tona TNT, što je otprilike 500 puta veća snaga od atomske bombe bačene na Hirošimu. Zona udara imala bi radijus od oko 50 kilometara.
Veličina asteroida, koji je nazvan još i ubicom gradova, trenutno se procjenjuje na oko 90 metara. NASA poručuje da će daljnja opažanja omogućiti preciznije procjene vjerovatnoće udara i dimenzija, te da će podaci biti ažurirani na Nasinoj stranici Sentry.
Skretanje putanje
U slučaju da vjerovatnoća udara 2024 YR4 nastavi rasti, jedna od mogućih opcija predostrožnosti bilo bi skretanje njegove putanje.
NASA je već uspješno testirala tehnologije za skretanje asteroida tokom misije Double Asteroid Redirection Test (DART) 2022. godine, kojom je preusmjeren asteroid dvostruko veći od 2024 YR4.
Još jedan test skretanja asteroida koji provodi Kina trebao bi se održati 2027. godine na manjem asteroidu. Ostale svemirske agencije takođe rade na mjerama predostrožnosti za mogući udar.
Posmatranja asteroida 2024 YR4 sa tla nastaviće se dok bude vidljiv sa Zemlje, do aprila 2025. Nakon toga njegov će sjaj postati previše blijed za posmatranja i takav će ostati sve do juna 2028. Naime, na svojoj izduženoj orbiti asteroid 2024 YR4 se jako približava Suncu i Zemlji, a potom se udaljava sve do prostora između Marsa i Jupitera.
NASA takođe usmjerava najveći teleskop ikad napravljen prema asteroidu u pokušaju boljeg razumijevanja njegove putanje, veličine i sastava.
– Nasin teleskop Džejms Veb će posmatrati asteroid u martu 2025. godine – napisao je Moli Vaser iz američke svemirske agencije u objavi na blogu početkom ovog mjeseca.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu