Društvo

"VIŠE ŠTETE NEGO KORISTI" Zbog malih hidroelektrana godišnje GUBIMO ČETIRI MILIONA KM

Sistem koncesionih naknada i podsticaja za male hidroelektrane u BiH je tako ustrojen da zajednica od ovih elektrana nema nikakve koristi – naprotiv, one donose društvu direktan  finansijski gubitak veći od četiri miliona KM godišnje.

"VIŠE ŠTETE NEGO KORISTI" Zbog malih hidroelektrana godišnje GUBIMO ČETIRI MILIONA KM
FOTO CENTAR ZA ŽIVOTNU SREDINU

Zaključak je ovo analize ekonomske opravdanosti koncesionih naknada i podsticaja za MHE, koju je na zahtjev Centra za životnu sredinu Banjaluka uradio ekonomista mr Damir Miljević.

Ukupna šteta za društvo koja će nastati daljom primjenom ovog modela u narednih 10 godina, samo po osnovu podsticanja sadašnjeg broja malih hidroelektrana koje su u pogonu, može se procijeniti na više od 40 miliona KM. Ako bi podsticaj bio odobren svima koji su podnijeli zahtijev ova šteta bi bila udvostručena – istakao je Miljević.

Naglašava da postojeći sistem koncesionih naknada i podsticaja za MHE mora hitno biti izmijenjen, kako zajednica ne bi bila na gubitku.

Sadašnji sistem, po kome vlasnici malih elektrana dobijaju srazmjeno više novca za podsticaje, nego što daju za koncesije, privlačan je za investitore i izazvao je pravu navalu izgradnej MHE, čime su ugrožene skoro sve rijeke u BiH. Na to već odavno upozoravaju iz Centar za životnu sredinu Banjaluka.

Od ubrzanog razvoja malih hidroelektrana u BiH, tvrde oni, najveću korist imaju investitori, a novac kojim građani plaćaju podsticaje za obnovljive izvore energije putem računa, završava, uglavnom, u njihovim džepovima.

– Svrsishodnije bi bilo da se taj novac usmjeri u podsticaje za smanjenje potrošnje energije i stvarne obnovljive izvore energije kao što su solarna i vjetro energija. Hidroelektrane donose mnogo više štete nego koristi, a ovom analizom želimo to još jednom dokazati, sada isključivo sa aspekta finansijske neisplativosti –  izjavila je Nataša Crnković, predsjednica Centra za životnu sredinu, na držanoj prezentaciji Miljevićeve analize.

Foto Centar za zivotnu sredinu
Foto Centar za zivotnu sredinu

Ispunjavanje ciljeva i međunarodnih obaveza BiH po osnovu učešća obnovljivih izvora energije u ukupnoj bruto domaćoj potrošnji vlade entiteta su dominantno zasnovale na izgradnji novih kapaciteta i povećanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije, umjesto na smanjivanju potrošnje.

Postojeći sistem dobijanja koncesija je složen, haotičan i neuravnotežen sa puno prostora za diskreciono odlučivanje što stvara mogućnost za manipulacije, korupciju i nelojalnu konkurenciju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu