Pod vodom su stotine kuća i pomoćnih objekata, a poplavljene su i ogromne površine zemljišta.
Za očekivati je da, kako se voda bude povlačila, novi problemi tek krenu da isplivavaju.
Jedan je, svakako, pojava glodara i zmija, koji su česti posjetioci poplavljenih područja. U lokalnim zajednicama koje su se našle pod vodom, već su se pojavile vodene zmije koje se penju uz oluke kuća, što kod mještana izaziva osjećaj neprijatnosti i straha.
Iz SZO su ranije upozorili da je moguća i pojava glodara, koje voda istjeruje iz njihovih uobičajenih staništa, poput kanalizacije. U potrazi su za hranom i skloništem, poput kuća. Međutim, izmet i urin štakora mogu kontaminirati hranu i prenijeti bolesti.
Zato se građanima savjetuje da osiguraju da su svi ulazi i prozori budu zatvoreni, kako bi se spriječio ulazak glodara u objekat. Kad ulaze u vodu, treba da nose gumene čizme, vodootporne rukavice, naočale i masku za lice, kako bi izbjegli kontaminaciju od glodara ili ugriz zmija.
Naime, najčešće, miševi ili pacovi svojim urinom inficiraju vodu ili zemljište, a građani su u riziku od zarazne bolesti leptospiroze.
Znaci bolesti su povišena temperatura, bolovi u mišićima, problemi sa varenjem, slični drugim bolestima. Simptomi se javljaju sedam do deset dana nakon infekcije. Ako se jave snažniji bolovi, žutica, manje mokraće, to upućuje na teži tok bolesti.
Ljekari upozoravaju da može doći do otkazivanja jetre i bubrega, kasnije se bolest može dodatno zakomplikovati pojavom meningitisa i zahvatanjem mnogih organa – od srca, pluća do kože. Bolest, doduše rijetko, može da završi i smrću.
Liječenje leptospiroze počinje antibioticima, a ako je potrebno, može biti uključena i dijaliza.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu