Društvo

“Vode Srpske” preventivno reaguju: Priprema mjera zaštite od poplava na području više opština

U toku je realizacija četiri projektna zadatka na području Foče, Modriče, Vukosavlja, Trebinja, Ivanjskog polja i Lijevče polja koji uključuju izradu tehničke dokumentacije za infrastrukturu za zaštitu od poplava za odabrane prioritetne dionice slivova rijeke Save i rijeke Trebišnjice, navode iz "Voda Srpske".

“Vode Srpske” preventivno reaguju: Priprema mjera zaštite od poplava na području više opština
FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/GRAD BANJALUKA

Ovi projekti realizuju se u okviru projekta “Izrada mapa erozije i projektovanje infrastrukture za zaštitu od poplava u BiH” koji finansira EU.

Cilj izrade idejnog i glavnog projekta regulacije rijeke Bosne na području Modriče i Vukosavlja, u dužini od šest kilometara, jeste sprečavanje plavljenja koje izazivaju velike vode uzrokovane velikim padavinama koje su sve učestalije.

Zadatak izrade idejnog i glavnog projekta odvodnje Petrovog polja na području Trebinja jeste izrada projektno-tehničke dokumentacije odvodnje, vodeći računa o uslovima tečenja u glavnom odvodnom kanalu prema rijeci Trebišnjici.

– Eliminisanjem problema pojave poplava u Petrovom polju stvoriće se uslovi za kultivisanje obradivih površina i intenziviranje poljoprivredne proizvodnje – navode iz “Voda Srpske”.

Izradom idejnog i glavnog projekta sanacije i rekonstrukcije kanalske mreže u Ivanjskom i Lijevče polju dobiće se tehničko rješenje sanacije sistema odvodnje i to 25 kilometara mreže za Ivanjsko polje i 45 kilometara mreže za Lijevče polje.

Izrada idejnog i glavnog projekta regulacije rijeke Drine u dužini od 1,8 kilometara i regulacije rijeke Ćehotine u dužini od 1,3 kilometra, sve u urbanom dijelu Foče, treba da obezbijedi znatno umanjenje poplavnog rizika, ali i sprovođenje aktivnosti planiranja potpunog uređenja prostora u Foči.

Uređenjem, stabilizacijom obala i dogradnjom zaštitnih objekata, urbano područje Foče dobiće zahtijevani nivo zaštite od štetnog djelovanja voda.

Uz ove aktivnosti Foča treba da se “spusti” na Drinu, što će omogućiti i izgradnju pripadajućih arhitektonskih, rekreativnih i ostalih pratećih sadržaja na potezu vodnog toka Drine i Ćehotine kroz Foču.

U okviru ovog projekta realizuje se i projektni zadatak izrade karte erozije za teritoriju Federacije BiH i Brčko distrikta.

Realizacija ovog projekta započela je u septembru 2020. godine a sve projektne aktivnosti trebalo bi da budu okončane do marta 2023. godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu