Današnji automobil sa motorom sa unutrašnjim sagorijevanjem ima oko 2.000 dijelova (električni oko 500). Ako dodamo i razne sitnice koje se nalaze u kabini, gepeku ili motoru, broj različitih dijelova se dodatno povećava.
Samim tim, neki od tih dijelova može izazvati neželjene i neprijatne zvukove u kabini tokom vožnje. Možda su to samo odbačene kovanice u pretincu na vratima, a može biti i opruga u sjedištu ili posljedica ranijeg sudara za koji vi, kao jedan od vlasnika, niste ni znali.
Torziona čvrstoća vozila spada među bitne stavke prilikom razvoja novog automobila. Takođe, razni dijelovi instrument table koji dolaze u kontakt takođe su potencijalni izvor škripanja, posebno kod vozila koja imaju tvrdu plastiku u kokpitu.
Zvuk može biti jako prikriven i može proći i više godina dok ga ne otkrijete. Zato, ako začujete čudne i neželjene zvukove, prvo ispraznite sve nepotrebne stvari iz vozila – iz kabine, prtljažnika i motornog prostora.
Upravo je motorni prostor često mjesto gdje se zavlače životinje koje traže toplotu motora zimi. One često zubima oštete crijeva ili kablove, pa dodirivanjem plastike stvaraju buku, piše Revijahak.
Još je veća vjerovatnoća da nešto zvecka u kabini, pa treba pregledati svaki dio kako bi se pronašao izvor.
U prtljažniku svi uglavnom vozimo previše nepotrebnih stvari, koje povećavaju masu i potrošnju goriva. Ipak, “najskuplji” mogući izvor zvuka je motor ili njegovi dijelovi.
Najprije treba locirati dio vozila iz kog dolaze šumovi. Najbolje je pronaći neravnu ulicu i voziti različitim brzinama, pa pustiti papučicu gasa. Dobro je da neko sjedi pozadi.
Ovo može pomoći da se otkrije da li je vozilo bilo udarano, posebno ako se pri vožnji čuje zvuk vjetra iz zadnjeg dijela.
Prilikom kupovine polovnog automobila svakako isključite radio. Ako prodavac insistira da radio bude uključen tokom test vožnje, to može biti pokušaj da prikrije zvukove i nedostatke.
Pored istrošenih dijelova oslanjanja, karoserije i šasije, zvukove mogu izazvati i dotrajali termoizolatori koji su izgubili elastičnost ili se raspali, pa vibriraju pod naletima vjetra.
Problem može biti i u ventilatoru grijanja u instrument tabli – kvar koji je zahtjevan za popravku jer zahtjeva rastavljanje cijele table, što je složen i skup posao.
Skidanje unutrašnje obloge vrata je lakši posao, ali prije nego što se upustite u to, nabavite nove kopče jer stare lako pucaju. Moguće je da je otpao neki dio mehanizma za podizanje stakala ili centralno zaključavanje.
Takođe, možda bi trebalo da vaše vozilo provoza druga osoba koja nije navikla na njega i koja će lakše primijetiti neželjene zvukove.
Sljedeći korak je da prstima pritisnete sve dijelove u kabini kako biste locirali odakle dolazi zvuk. Pritisnite plastiku, gumu, tkanine, opruge – sve. Ako nešto nije dobro pričvršćeno, primijetićete odmah.
Budite strpljivi i pregledajte centimetar po centimetar sve što bi moglo stvarati zvuk. Ako imate jak stereo u automobilu, imajte na umu da vibracije jakog audio sistema vremenom mogu izazvati probleme sa spojevima i plastikom.
U nekim slučajevima moraćete da izvadite sve iz vozila i vraćate dio po dio, pazeći da svaki bude pravilno pričvršćen. U jednom slučaju problem je bila kopča sigurnosnog pojasa, u drugom miris postavljen na ventilacioni otvor koji je napukao zbog opterećenja.
Problem može biti i unutrašnji retrovizor, pa dok neko drugi vozi, vi pritiskajte različite tačke u kabini.
Ako ste sve pokušali, a buka i dalje postoji, moguće je da ukazuje na ozbiljniji kvar.
Zvuk struganja na kočnicama može značiti da trošite diskove i pločice, što smanjuje efikasnost kočenja. Možda je samo kamenčić zapao između diska i pločice – kamenčići su česti gosti guma.
Ako čujete zveckanje pri prelasku preko ležećih policajaca, može biti problem sa vješanjem ili sa izduvnim sistemom. Ležajevi točkova proizvode konstantan šum kada su istrošeni.
Problem može biti i u mjenjaču, diferencijalu ili kvačilu, a često se čuje i pogonski kaiš.
Pokušajte da prepoznate u kom trenutku se zvuk javlja – pri startovanju, pri niskim brzinama, pri kočenju, skretanju, na autoputu… To će vam olakšati potragu i pomoći majstoru da riješi problem.
Ako čujete zvuke nakon gašenja motora, to je obično normalno – zvuk hlađenja motora.
Primjeri su brojni koliko i dijelova u automobilu – svaki od njih potencijalno može biti izvor neželjenih zvukova.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu