Procesija će biti daleko kraća nego kada je krunisana kraljica Elizabeta II 1953. godine.
Oni će se voziti u državnoj kočiji Diamond Jubilee, koja je prvi put korištena 2014. godine. Međutim, vratiće se u palatu u tradicionalnom, ali neugodnom, Gold State Coach-u, kočiji koja se koristila pri svakom krunisanju od 1830-ih.
U skladu sa kraljevom željom za ceremonijom manjeg obima, procesija od 2,1 km biće mnogo kraća od one koja je organizovana za krunisanje njegove majke, koja je putovala u zlatnoj državnoj kočiji na oba putovanja. Njena vanjska ruta do opatije bila je duga 2,6 km, a povratak oko 8 km, prolazeći kroz Haymarket, Piccadilly, Hyde Park Corner, Oxford Street i East Carriage Drive u Hyde Parku.
Kralj i kraljica će umjesto toga putovati do opatije u kraljevoj povorci duž trgovačkog centra, kroz Admiralty Arch i duž južne strane Trafalgar skvera, niz Whitehall i ulicom Parliament. Povorka će zatim obići istočnu i južnu stranu trga Parlamenta do Broad Sanctuaryja da bi stigla u Westminstersku opatiju, gdje će ceremonija krunisanja početi u 11 sati.
Nakon krunisanja, par će se vratiti u Bakingemsku palatu istim putem. Druga povorka će biti daleko većeg i većeg razmjera i sastojaće se od hiljada pripadnika oružanih snaga Velike Britanije, Komonvelta i britanskih prekomorskih teritorija koji će marširati i poredati rutu.
Nakon krunisanja, novi kralj i kraljica će otputovati iz Vestminsterske opatije u Bakingemsku palatu u zlatnoj državnoj kočiji. Kočija je naručena 1760. godine, a prvi je koristio kralj Džordž III, za putovanje na državno otvaranje parlamenta 1762. godine, prenosi Klix.
Kraljica Elizabeta II je jednom opisala svoje putovanje do i od krunisanja u neudobnoj zlatnoj državnoj kočiji kao “užasno”, dok se kraljica Viktorija požalila na njegovu “potresnu oscilaciju”.
Po povratku u Bakingemsku palatu, kralj i kraljica će primiti kraljevski pozdrav od strane oružanih snaga Velike Britanije i Komonvelta na paradi tog dana.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu