Politika

"VRATITI SE IZVORNIM PRINCIPIMA" Petković poručuje da su sve izmjene Dejtonskog sporazuma bile na štetu Srpske

Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Milan Petković smatra da se BiH mora vratiti izvornim principima Dejtonskog mirovnog sporazuma, jer su sve njegove izmjene bile na štetu Republike Srpske.

"VRATITI SE IZVORNIM PRINCIPIMA" Petković poručuje da su sve izmjene Dejtonskog sporazuma bile na štetu Srpske
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Zato Republika Srpska opravdano traži da se BiH vrati izvornom Dejtonskom sporazumu. Vjerujem da ćemo u tome istrajati – rekao je Petković Srni.

On je istakao da je najveći uspjeh što je Dejtonskim mirovnim sporazumom uspostavljen mir u BiH.

– Problem jeste što u BiH nemamo iste stavove kada je riječ o Dejtonskom sporazumu. Vrijeme je pokazalo da su izmjene Dejtonskog sporazma bile štetne za srpski narod – dodao je Petković.

U nedjelju, 21. avgusta, navršava se 26 godina od kada je u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH.

Tvrdnju da je ovim sporazumom stvorena državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koju smo preuzeli sa Srne, sajt raskrinkavanje.ba je ocijenio kao “manipulisanje činjenicama”.

Kako navode u analizi, Ustav Bosne i Hercegovine ne podupire tvrdnju da je Dejtonskim sporazumom “stvorena državna zajednica Bosna i Hercegovina sastavljena od dva entiteta”. U Ustavu se, zapravo, navodi da Republika BiH “nastavlja svoje pravno postojanje po međunarodnom pravu kao država”. U prvom članu Ustava BiH jasno se navodi da se Ustavom njena unutrašnja organizacija modifikuje – to jest, mijenja ili prilagođava – unutar već postojećih, međunarodno priznatih granica. Ona, dakle, nije u Dejtonu “sastavljena” od dva entiteta, u smislu da je nastala njihovim spajanjem, već se od njih “sastoji”, kako je navedeno u članu 3.

Iz Ustava je, dakle, jasno da je Bosna i Hercegovina postojala i prije zaključivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, te da nije “stvorena” mirovnim sporazumom iz 1995. Ona je nezavisnost od Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije proglasila 1. marta 1992. godine, nakon održanog referenduma o nezavisnosti. Zemlje članice tadašnje Evropske zajednice su je kao nezavisnu i suverenu državu priznale 6. aprila 1992. godine, a dan kasnije, to su učinile i Sjedinjene Američke Države, zaključuju na sajtu raskrinkavanje.ba.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije