Društvo

Vrijedni omladinci "Feniksa" iz Kostajnice: Spas za beskućnike, radost za klince, nada za mali grad (FOTO)

Kada je u 2020. zemljotres zadesio Kostajnicu, djevojčice i dječaci iz Omladinskog kluba „Feniks“, prvi su pritekli u pomoć postradalima. U toku korona pandemije pomagali su starijim sugrađanima. Kada je njihov mali grad pregurao i ovu nevolju, bacili su se na veseliji posao – uređenje parka i dječjeg igrališta.

Vrijedni omladinci "Feniksa" iz Kostajnice: Spas za beskućnike, radost za klince, nada za mali grad (FOTO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Sve u svemu, „Feniks“ klinci su neumorni. Oni su ponos i nada male pogranične opštine na Uni.

Kako kaže Valentina Sekulić (18), jedna od najaktivnijih volonterki, najviše ih raduje što su postali uzor maloj djeci.

– Prilaze nam na igralištu i pitaju: kad ćete vi u penziju, da mi nastavimo da radimo ovaj vaš posao – kaže Valenitna.

Isitina, „Feniks“ omladinci ne idu u penziju, ali mnogi nakon srednje škole odlaze iz Kostajnice. Tako je lani na studije u Banjaluku otišla dotadašnja predsjednica Isidora Sekulić.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Dirigentsku palicu je predala svom drugaru Mateu Staniću. Ali, novi predsjednik je ovog proljeća maturirao, kao vukovac, i sprema se da školovanje nastavi u Njemačkoj.

Ipak, to neće uzdrmati „Feniks“. Ni prva ni posljednja smjena generacija! Šta je to za organizaciju nazvanu po mitskoj ptici, koje se uvijek podiže iz pepela.

– Veterani odlaze, ali stižu novi klinci, popularni smo, imamo među aktivistima čak i osnovaca – kaže Valentina.

Željko Maksimović (20), bar za sada, ne ide nikud. On je jedan od najstarijih volontera, ima već tri godine staža u „Feniksu“.

Pročitajte još

Radi u jednom kostajničkom kafiću i smišlja šta će i kako će dalje. Nakon srednje škole, a završio je za farmaceutskog tehničara, dao je sebi godinu dana pauze, da razmisli gdje će i šta studirati.

A da ne bi dangubio, sa drugarima iz „Feniksa“ pomaže socijalno ugroženim sugrađanima, farba ogradu i sadi cvijeće u malom  gradskom parku, popravlja ljuljaške na igralištu.

– Što bih gubio vrijeme ubudale, kad mogu učiniti neko dobro djelo ili uraditi nešto da ovaj naš gradić bude ljepše i ugodnije mjesto za život – kaže Željko.

Tvrdi da u Omladinskom klubu nije zbog djevojčica, mada među tridesetak aktivnih kostajničkih volontera ima puno više cura, nego momaka.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Jedna od tih vrijednih cura je i Tamara Sekulić (16). Ona se volonterima pridružila inspirisana aktivizmom svojih starijih sestara Isidore (20) i Valentine (18).

U vrijeme naše posjete, ova energična djevojčica je obilazila košarkaški, fudbalski i teniski teren, koji su „Feniks“ klinci, tokom svoje posljednje akcije, sredili „pod konac“.

– Oluja i nevrijeme su napravili malo nereda, ali sredićemo mi i to – kaže Tamara.

Sređivali su oni situaciju i nakon zemljotresa, agilnije i uspješnije nego odrasli. Mjesec dana su doslovno radili 20 sati dnevno, prikupljali donacije iz inostranstva, pomagali postradalima, tješili ih.

Tako su zadobili povjerenje svoje zajednice i od tih dramatičnih dana, ove „klince iz kraja“, svi shvataju ozbiljno, čak i opštinska vlast.

I danas se, između ostalog, bave i humanitarnim radom.

FOTO: OMLADINSKI KLUB FENIKS
FOTO: OMLADINSKI KLUB FENIKS
FOTO: OMLADINSKI KLUB FENIKS
FOTO: OMLADINSKI KLUB FENIKS
FOTO: OMLADINSKI KLUB FENIKS
FOTO: OMLADINSKI KLUB FENIKS
FOTO: OMLADINSKI KLUB FENIKS
FOTO: OMLADINSKI KLUB FENIKS

– Svake godine pred novogodišnje praznike posjećujemo najugroženije sugrađane, provedemo vrijeme s njima, popričamo. Naravno, donesemo im i pakete, da bar za praznike imaju čime da se počaste – pričaju Nataša Kos (18) i Bojana Crnobrnja (18), učenice srednje škole za farmaceutske tehničare.

U tim razgovorima omladinci saznaju i šta muči siromašne bake i djede. Tako im se jedna bakica žalila da nema veš mašinu, pa mora, pod stare dane, da svoje stvari pere na ruke.

Za dva dana su našli donatora i dostavili veš mašinu baki.

Prije nekoliko mjeseci „Feniks“ timu se pridružila i Bojanina i Natašina školska drugarica Ivana Balaban (17). U pravi čas, jer baš u to vrijeme u toku je bila velika akcija, za koju je bilo potrebno mnogo vrijednih ruku.

Projekat uređivanja grada, igrališta i dječijeg parka, počeo je nakon seminara banjalučke omladinske organizacije „Perpetuum mobile“.

Na ovom seminaru mladi kostajnički volonteri su naučili kako da osmisle projekt i napišu projektni prijedlog. Ozbiljan je to posao.

– Nakon seminara smo napisali naš prvi projekat i on je prošao kod donatora. Dobili smo podršku sugrađana, kako novčanu, tako i moralnu – priča Valentina Sekulić.

U toku tog projekta, koji je trajao pet mjeseci, vrijedni omladinci su uredili košarkaški, fudbalski i teniski teren, dječije igralište i park. U parku su posadili cvijeće, travu i čemprese i uredili staze.

Od zapuštenog dječjeg igrališta, u kojem je bilo više blata i nereda, nego djece, napravili su pravi mali raj za klince.

FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RINGIER
FOTO: BOJANA MAJSTOROVIĆ/RINGIER

Izravnali su teren i postavili anti-stres podloge, popravili klackalice i ofarbali dječje sprave.

Sportske terene su ukrasili novim bojama, na fudbalskom igralištu su postavili mreže i stative, a teniski teren je dobio novu šljaku.

– Dok smo radili, sugrađani su nam prilazili, častili nas sokovima i sladoledom, govorili da smo ponos i dika Kostajnice – priča Ivana Lukić (17), odlikašica iz medicinske škole i jedna od najaktivnijih volonterki.

Ne bave se članovi Omladinskog kluba „Feniks“ samo radnim i humanitarnim akcijama. Oni organizuju i sportske turnire i panel diskusije.

Tako su, u sklopu svog prvog „zvaničnog“ projekta upriličili i panel diskusiju sa psihologom, o problemima koji muče mlade, izazovima odrastanja i značaju mentalnog zdravlja.

Organizuju i promocije sportova i zdravog načina života.

Oni su najzaslužniji što je Kostajnica dobila simpatičnu turističku atrakciju „Stolin čamac“, oslikan motivima sa Une. Čamac, istina, ne plovi, nego je usidren na suvom, ali je postao omiljeno mjesto za fotografisanje.

FOTO: PRO-BUDUĆNOST
FOTO: PRO-BUDUĆNOST

A uz sve to, mladi volonteri, onako mimo svih projekata, brinu o napuštenim životinjama.

Tako ste na Fejsbuk stranici Omladinskog kluba „Feniks“ mogli pročitati i ovakvu objavu: „Naši članovi su pronašli muško štene u blizini Bumbara. Pretpostavljamo da je napušteno. Ukoliko neko želi da ga usvoji, može da nas kontaktira.“

Mali preslatki psić je našao dom, a mladi volonteri smišljaju nove akcije. Jer, oni vole svoj grad i vjeruju da svaki Kostajničan može učiniti bar nešto da život u idiličnom mjestu na Uni bude ljepši i kvalitetniji.

Trenutno su malo usporili. Ljeto je na pragu, neki se pakuju za put na more, neki spremaju prijemne ispite za fakultete… Ali, s jeseni će opet ubaciti u petu.

A stići će i neki novi klinci, željni druženja i spremni da zavrnu rukave i rade, volonterski, na korist zajednice.

Profesori se pridružili đacima

Mladi iz „Feniksa“ s ponosom ističu da među svojim članovima imaju i dvojicu profesora.

– Profesor Nikola Pilipović je u „Feniksu“ od osnivanja, a nedavno nam se pridružio i profesor fizičkog, Miroslav Kos, koji vodi naš Teniski klub „Una“ – kaže Valentina Stanić.

„Feniks“ mame

Od logistike, do ozbiljnih poslova sa „državom“, širok je dijapazon aktivnosti, kojima mladim volonterima pomažu “Feniks“ mame: Nikolina Stanić i Aleksandra Sekulić. One su uvijek tu za svoju djecu i njihove drugare, da im spreme ručak, da se okrijepe nakon akcije na terenu, ili da ih voze, jer među mladim volonterima su rijetki oni koji imaju položen vozački ispit.

(Izradu ovog teksta podržala je Američka agencija za međunarodni razvoj USAID kroz projekat PRO-Budućnost. Sadržaj ovog teksta ne odražava neminovno stavove USAID-a ili Vlade SAD-a”)

Zemljotres i 20 hrabrih volontera

Nakon zemljotresa, koji je 29. decembra 2020. oštetio na stotine kuća u Kostajnici, za dvedesetak dana 20 volontera “Feniksa”, među kojima je bilo 16 maloljetnika, obišli su više od 100 porodica. Ove porodice, pogođene ubitačnom kombincijom: siromaštvo, plus zemljotres, plus zima, dočekali su ih kao spasioce. – Nekima smo donijeli hranu i vodu, nekima pomogli da rasčiste ruševine, nabavili šporet, drva ili odjeću za djecu – sjeća se Isidora Sekulić, u to vrijeme liderka „Feniksa“, a danas volonterka u Banjaluci i studentkinja banjalučkog Medicinskog fakulteta. Mladi volonteri su, uz pomoć „Feniks“ mame Nikoline Stanić, uspjeli čak i da nabave stambeni kontejner. U tom kontejneru, koji je Kostajničanima poklonila kompanija „Violeta“, i danas živi porodica Kauković – Berić, koja je, sa troje male djece, nakon potresa ostala na ulici.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu