Politika

Vučić: Svrstavanje na pravu stranu istorije plaćeno milionima života

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas u Beogradu, na centralnoj ceremoniji povodom nacionalnog Dana sjećanja Srbije na žrtve Holokausta, genocida i druge stradale kod spomenika žrtvama enocida u kompleksu nekadašnjeg nacističkog logora Staro sajmište, da je srpski narod skupo platio svrstavanje na pravu stranu istorije - ali ne novcem nego milionima života.

Vučić: Svrstavanje na pravu stranu istorije plaćeno milionima života
FOTO: ANDREJ CUKIC/EPA

Govoreći o zločinima na Starom sajmištu, on je istakao da je Eleonora Ruzvelt, supruga tadašnjeg predsjednika SAD, svjedočeći o prirodi zločina nad Srbima, Jevrejima i Romima, otkrila da ni ona, a ni njen suprug u zimu 1941. i 1942. godine nisu vjerovali da je to istina i da su smatrali da je to propaganda.

– Mi danas imamo dokumentovanioh 17.016 nevinih žrtava logora Staro sajmište sa imenima i prezimenima. Suočeni sa dokumentima i svjedočanstvima preživjelih, mi ne možemo, baš kao ni Ruzveltovi nekada, da vjerujemo šta se ovdje dogodilo za vrijeme Drugog svjetskog rata. Sve zvuči kao plod izvitoperene mašte i kao košmar iz koga se moramo probuditi. Međutim, normalnog buđenja iz tog našeg košmara nema, jer se taj košmar zove sjećanje – naveo je Vučić.

On je podsjetio da je Staro sajmište prije rata bilo mjesto gdje su stizali prvi automobili i televizori i da je važilo za simbol civilizacijskih dostignuća da bi najednom postalo stratište za Beograđane i uz Banjicu jedini nacistički logor koji se nalazio u gradu.

– Ovdje su zločinci primenili bezdušnost Aušvica i `sladostrašće` ubijanja poput onoga iz Jasenovca, koji i danas predstavlja najstrašnije gubilište na prostoru bivše Jugoslavije i jedno od najuužasnijih na evropskom tlu tokom Drugog svjetskog rata. Žrtve Starog sajmišta i svih drugih gubilišpta zaslužuju tihi i skrušeni pijetet, kao i pamćenje. Na ovom mestu svaka riječ je suvišna i svaka suza opravdana i nedovoljna – istakao je Vučić.

Prema njegovim riječima, Staro sajmište i ostala stratišta svrstavaju srpsko stanovništvo na pravu stranu istorije.

– U oba svjetska rata nismo bili ni tužioci, ni advokati, niti porota, ali smo bili žrtve – naglasio je Vučić.

On je objasnio da je važno da da se čuva sjećanje na stradale, ali je, kako je ukazao, značajno i da kao potomci stradalnika nastavimo život, znajući njegovu vrijednost.

– To smo dužni našim precima i još više našoj djeci. Srbija želi mir i život i sebi i svima drugima u ovom teškom trenutku koji je pogodio svijet. Čovječanstvo nema pravo na treći svjetski rat, makar ga zvali `hladnim`. Život mora da pobijedi sve prepreke – poručio je Vučić.

Uoči ceremonije u kompleksu logora Staro sajmište predsjednik Srbije otkrio je spomen-ploču jasenovačkim žrtvama.

– Od 1941. do 1945. godine sistem koncentracionih i logora smrti NDH u Jasenovcu bio je naokrutniji deo sistema terora u Drugom svjetskom ratu. Mnoge jasenovačke žrtve donijela je rijeka Sava do Starog sajmišta, koji je od leta 1942. jedno vrijeme funkcionisao kao dio jasenovačkog sistema logoda. Ovu obalu povećujemo jasenovačkim žrtvama, na vječnu spomen, a pokolenjima na nezaborav – piše na spomen-ploči.

Vučić je potom položio vijenac na spomenik žrtvama genocida, a na isti način počast stradalima odali su predsjednik Skupštine Srbije Ivica Dačić, ministar Darija Kisić u ime Vlade Srbije, predstavnici grada Beograda, diplomatskog kora, kao i udruženja logoraša i drugih organizacija koja baštine sjećanje na žrtve zločina nacista i njihovih pomagača.  

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu