Društvo

Za 3 godine umrlo 12.000 ljudi više nego inače: Crna statistika otkriva šokantne uzroke ovog trenda

U periodu od 2020. do 2022. godine u Federaciji Bosne i Hercegovine zabilježeno je oko 12.000 prekomjernih smrtnih slučajeva što je oko 20 odsto više od očekivanog nivoa smrtnosti.

sanduk
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Podaci su to studije “Prekomjerna smrtnost od svih uzroka prema dobi i polu tokom pandemije COVID-19 u Federaciji Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina: 20202022” koja je objavljena u stručnom časopisu “Influenza and Other Respiratory Viruses”. 

– Studija analizira podatke o smrtnosti od svih uzroka u periodu od 2020. do 2022. godine u Federaciji Bosne i Hercegovine i ukazuje na stvarni uticaj pandemije COVID-19, sugerirajući da je smrtnost bila znatno veća od službeno prijavljenih smrtnih slučajeva od COVID-19, uključujući i među mlađim odraslim osobama – navodi se u saopštenju SZO.

Kako dodaju, najizraženija prekomjerna smrtnost zabilježena je 2021. godine, kada se SARS-CoV-2 varijanta Delta brzo širila.

U tom periodu, broj smrtnih slučajeva bio je za više od 30 odsto viši od očekivanog. Prekomjerna smrtnost bila je najviša među osobama starosti od 45 do 74 godine i znatno veća među muškarcima. Nasuprot tome, kod djece mlađe od 15 godina nije zabilježena prekomjerna smrtnost – pokazuju rezultati studije.

“Rezultati ove studije naglašavaju dubok uticaj COVID-19 na javno zdravlje u zemlji, ukazujući na potrebu jačanja sistema nadzora i pripravnosti”, istakao je dr Erwin Cooreman, specijalni predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije u Bosni i Hercegovini.

Studija takođe poziva na detaljnu analizu direktnih i indirektnih efekata COVID-19 na smrtnost kako bi se oblikovale buduće zdravstvene politike i osiguralo bolje upravljanje resursima u odgovoru na buduće pandemije i zdravstvene krize. 

Pročitajte još

Jačanje sistema registracije i uspostava pouzdanog nadzora nad smrtnošću od svih uzroka ključni su koraci za bolje praćenje budućih pandemija i javnozdravstvenih događaja – naglasila je dr Šeila Cilović-Lagarija, glavna autorica studije. 

Takođe je istaknuta važnost pravovremenih i široko dostupnih javnozdravstvenih mjera, uključujući vakcinaciju, u smanjenju broja smrtnih slučajeva koji su se mogli spriječiti. 

Inače, studiju, koju je finansirala Evropska unija, provela je grupa domaćih i međunarodnih stručnjaka iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH i Federalnog zavoda za statistiku, Svjetske zdravstvene organizacije te EuroMOMO centra pri Statens Serum Institutu u Danskoj.

Autori studije su Šeila Cilović-Lagarija, Johanna Thea Mølgaard Rantzau, Siniša Skočibušić, Sanjin Musa, Armin Sprečo, Amna Isaković, Mirza Palo, Faris Dizdar, Hidajeta Čolović, Veronica Ivey Sawin, Jens Nielsen i Pernille Jorgensen, prenose Nezavisne.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu