Društvo

Za 3 mjeseca: Plaćen alternativni smještaj za 336 porodica u Srpskoj

Vlada Republike Srpske i Republički sekretarijat za raseljene osobe i migracije uplatili su za prva tri mjeseca 57.390 KM za alternativni smještaj putem participacije u plaćanju individualnog zakupa, koji koristi 336 porodica.

prebrojavanje novca
FOTO: SRPSKAINFO

Sekretarijat je u obavezi da obezbijedi sve vidove alternativnog smještaja najugroženijim porodicama iz ove kategorije stanovništva, koji predstavlja prelazno rješenje do njihovog trajnog zbrinjavanja.

Sekretarijat svake godine priprema Program rješavanja problema raseljenih osoba, povratnika i izbjeglica i praćenja migracionih procesa kojim se raspoređuju sredstva odobrena budžetom Srpske, kako bi ovoj najugroženijoj kategoriji stanovništva obezbijedio sve vidove alternativnog smještaja.

– Na teritoriji Republike Srpske još uvijek postoji potreba za ovim smještajem, ali se iz godine u godinu broj korisnika se smanjuje što je rezultat stambenog zbrinjavanja ovih porodica, kao i stalne revizije korištenja alternativnog smještaja – saopšteno je iz Sekretarijata.

Osim redovnog programa sredstva su obezbijeđena i realizacijom zajedničkih projekata.

Pročitajte još

Jedan od najvažnijih projekata koje sprovodi Sekretarijat je Projekat zatvaranja kolektivnih centara i alternativnog smještaja putem obezbjeđenja javnih stambenih rješenja (CEB2) kojim je planirano da na području Republike Srpske budu zbrinute 703 porodice.

Ukupna vrijednost ovog projekta na području Srpske iznosi skoro 57 miliona KM, od kojih su preko 30 miliona KM kreditna sredstva Vlade RS, a ostatak predstavlja doprinose lokalnih zajednica.

U okviru ovog projekta završen je i višeporodični stambeni objekat u Doboju sa 134 stana u koji će biti useljena raseljene osobe koje su smještene u Domu penzionera u Doboju.

Pored individualnog alternativnog smještaja Sekretarijat je u obavezi da obezbijedi privremeni alternativni smještaj i u određenom broju objekata za koje plaća zakup kao što su domovi penzionera i gerontološki centri. U njima su smještene raseljene osobe, izbjeglice i povratnici koji nemaju svoje porodice, a ne mogu živjeti bez tuđe pomoći. Radi se, uglavnom, o osobama s invaliditetom, starim i iznemoglim osobama koje nemaju primanja ili nemaju dovoljna primanja da plate adekvatan smještaj u ovim ustanovama.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu