Politika

ZA IZLAZAK IZ POLITIČKE KRIZE 3 RJEŠENJA Miloš Vučević podnio ostavku, Vlada Srbije u tehničkom mandatu, šta slijedi

Nakon što je premijer Srbije Miloš Vučević podnio ostavku i poručio da je Vlada sada u tehničkom mandatu, slijede 3 moguće političke opcije: rekonstrukcija, novi izbori ili formiranje prelazne vlade.

miloš vučević premijer srbije
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Rekao je i da je nakon njegove ostavke “cijela Vlada u tehničkom mandatu” jer, kako je naveo, “sa ostavkom predsjednika vlade pada cijeli kabinet”.

– Faktički, cijela vlada je u ostavci i radićemo svoje poslove profesionalno i odgovorno do izbora neke nove vlade ili do neke nove ili drugačije političke odluke – naveo je Vučević.

Šta su dalji koraci u ovakvoj situaciji:

Rekonstrukcija Vlade, izbor novog premijera i njegovog kabineta

Ovu opciju je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio još sinoć na konferenciji za medije, kada još nije bilo poznato da će Miloš Vučević podnijeti ostavku niti da će pasti vlada.

Vučić je u najavi rekonstrukcije vlade poručio da će biti promijenjeno više od polovine ministara jer se, kako je rekao, pokazalo ko je spreman da radi u izazovnom vremenu a ko se, kako je naveo, “sakrio u mišju rupu”.

Pročitajte još

Rekonstrukcija bi bila moguća jer vladajuća koalicija oko SNS ima natpolovičnu većinu u aktuelnom sazivu parlamenta nakon prošlogodišnjih izbora, što znači da može da sastavi novu vladu sa postojećom većinom.

Predsjednik Srbije u tom slučaju odlučuje ko će biti mandatar za sastav nove, rekonstruisane vlade. Ona bi nastavila započeti mandat koji traje do 2028. godine, kada ističe mandat aktuelnom sazivu Skupštine Srbije.

Novi, vanredni izbori

Pošto je premijer Srbije Miloš Vučević podneo ostavku, zbog čega je aktuelna vlada u tehničkom mandatu, predsednik Republike je po zakonu dužan da poslije 30 dana, ukoliko do tada ne bude izabrana nova vlada, raspusti Skupštinu.

U tom slučaju, predsjednik Republike raspisuje vanredne izbore zajedno sa raspuštanjem Skupštine. Od dana raspisivanja do dan održavanja vanrednih izbora ne može da prođe manje od 45 ni više od 60 dana.

Inače, večeras će u Palati “Srbija” biti održana sednica vlade na kojoj će prisustvovati i predsjednik Vučić. Prema najavama, jedna od tema biće i raspisivanje izbora. Vučić je najavio da će se večeras u 20 sati obratiti građanima, a očekuje se da govori o narednim koracima.

Prelazna vlada

Treća opcija za izlazak iz aktuelne situacije je prelazna vlada, koja bi pripremila uslove za nove izbore. To je opcija za koju se prethodnih mjeseci zalagao dio opozicije.

Ukoliko bi to bilo rješenje, postoje dvije mogućnosti:

Prelazna vlada koju bi činile predstavnici vladajuće koalicije i opozicije

Prelazna vlada eksperata ili stručnjaka

Dio opozicije koji traži prelaznu vladu je podijeljen i u vezi sa tim pitanjem, pa jedni traže da to bude prelazna vlada koju će činiti predstavnici vladajuće koalicije i opozicije dok drugi zahtijevaju da prelaznu vladu čine eksperti koji nemaju veze ni sa vladajućom koalicijom ni sa opozicijom.

U oba slučaja, opozicija smatra da bi zadatak prelazne vlade bio da pripremi uslove za “nove, fer i poštene izbore”.

Sa druge strane, predsjednik Srbije i vladajuća koalicija sve vrijeme govore da ni po koju cijenu neće pristati na formiranje prelazne vlade. Prethodnih nedjelja se opoziciji nudilo raspisivanje savetodavnog referenduma o smjeni predsjednika Srbije.

Premijer Srbije Miloš Vučević podnio je danas ostavku, a nakon njega i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu