Biznis

Za Savu i Drinu 30 miliona evra: Planirano zaduženje Srpske kod Svjetske banke

Ministarstvo finansija RS saopštilo je da je planirano da se Srpska zaduži sa 30 miliona evra kod Svjetske banke zbog razvoja koridora Save i Drine.

Za Savu i Drinu 30 miliona evra: Planirano zaduženje Srpske kod Svjetske banke
FOTO: FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Narodna skupština će u nastavku svoje 14. redovne sjednice razmatrati Prijedlog odluke Vlade SR o prihvatanju zaduženja Republike Srpske prema Svjetskoj banci – Međunarodnoj banci za obnovu i razvoj, za prvu fazu Programa integrisanog razvoja koridora rijeka Save i Drine, u iznosu do 30 miliona evra – objašnjavaju u Ministarstvu finansija RS.

Program integrisanog razvoja koridora Save i Drine pripremila je Svjetska banka i predstavlja projekat regionalnog karaktera u koji su uključene sve države koje se nalaze na slivu rijeke Save. Program će se sprovoditi kroz dvije uzastopne i djelomično preklapajuće faze sa pet zemalja učesnica, i to: Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska i Slovenija.

Кreditna sredstva za realizaciju prve faze Programa, čija je realizacija planirana od 2020. do 2026. godine, se odobravaju Republici Srpskoj na rok otplate od 32 godine (sa uračunatim periodom odgode plaćanja od sedam godina) po referentnoj kamatnoj stopi od 0,82 odsto.

Cilj Programa je podržavanje integrisanog upravljanja međunarodnim koridorima Save i Drine sa ciljem poboljšanja zaštite od poplava, unapređenja plovnosti rijeke Save i unapređenja upravljanja i postupaka kaskadnih brana na Drini za proizvodnju hidroenergije, kao i upravljanja poplavama i sušama, te unapređenja prirodnih vrijednosti i turizma.

– Ratna dešavanja i nedostatak investiranja u održavanje plovnog puta i razvoj plovidbene infrastrukture su prouzrokovali značajan pad prevoza i plovidbe Savom, nekada izuzetno važnim putnim pravcem. Prevoz unutrašnjim plovnim putevima je trenutno 10 puta manje zastupljen u odnosu na druge vidove saobraćaja zbog čega je neophodno investiranje u njegovo poboljšanje. Važno je imati u vidu i činjenicu da je vodni saobraćaj povoljniji u odnosu na druge vidove saobraćaja, kao i ekološki prihvatljiviji. Realizacija pomenutog Projekta će doprinijeti razvoju regionalne ekonomske saradnje na Zapadnom Balkanu i pomoći u jačanju institucija i procedura kroz koje zemlje sliva Save i Drine sarađuju – obrazlažu u Ministarstvu finansija RS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu