Digitalna Srpska

ZABRANA UPOTREBE VJEŠTAČKE INTELIGENCIJE Drastične kazne za one koji je prekrše, evo šta sve podrazumijevaju nova pravila

U Evropskoj uniji od nedjelje na snagu stupa zabrana upotrebe vještačke inteligencije koja se smatra "neprihvatljivo rizičnom".

ZABRANA UPOTREBE VJEŠTAČKE INTELIGENCIJE Drastične kazne za one koji je prekrše, evo šta sve podrazumijevaju nova pravila
FOTO: COTTONBRO STUDIO/PEXELS

Kompanije koje prekrše ovu zabranu suočiće se sa drastičnim kaznama koje mogu iznositi do 35 miliona evra ili čak 7% njihovog godišnjeg prihoda.

Ova regulativa, poznata kao AI Act, predstavlja prvi sveobuhvatni zakonski okvir za regulisanje vještačke inteligencije u svijetu.

Rob Samroj, direktor tehnologije u britanskoj advokatskoj firmi Slaughter and May, ističe da će kompanije imati vremena da se prilagode, jer će kazne stupiti na snagu tek od avgusta.

Pročitajte još

Šta je zabranjeno koristiti?

Nova pravila strogo zabranjuju korišćenje vještačke inteligencije za čitanje emocija na radnom mjestu i u školama, praćenje ponašanja ljudi u javnosti, kao i stvaranje baza podataka sa fotografijama lica bez dozvole. Takođe je zabranjeno korišćenje AI sistema koji mogu manipulisati ljudskim odlukama ili predviđati kriminalno ponašanje na osnovu izgleda osobe.

Izuzeci i posebne dozvole

Postoje određeni izuzeci od ovih pravila, posebno kada je riječ o bezbjednosti. Policija može dobiti posebnu dozvolu za korišćenje sistema za prepoznavanje lica u slučajevima otmica ili kada postoji neposredna prijetnja po život. Takođe, dozvoljeno je korišćenje sistema za prepoznavanje emocija u terapeutske svrhe.

Više od 100 tehnoloških kompanija, uključujući Amazon, Google i OpenAI, već su potpisale dobrovoljni sporazum o primjeni ovih principa. Međutim, neki veliki igrači poput Meta i Apple nisu se pridružili ovoj inicijativi, piše Telegraf.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu