Društvo

"Zabrinuti roditelji sami dolaze da vakcinišu djecu" Ljekari o malim boginjama koje prijete da izazovu novu epidemiju

Nakon što je u Srbiji potvrđen još jedan slučaj malih boginja, a radi se o majici 15-godišnjeg dječaka koji je od juče na Infektivnoj klinici zbog simptoma malih boginja, u domovima zdravlja pregledaju se zdravstveni kartoni i pozivaju roditelji čija djeca nisu primila MMR vakcinu da to što pre urade.

doktori medicina UKC
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Pored dva potvrđena slučaja malih boginja strah od epidemije morbila pojačava i činjenica da je iz godine u godinu sve manji obuhvat vakcinacije MMR vakcinom, koji je u 2022. godini iznosio 81,3 odsto, piše Blic.

Pedijatri objašnjavaju da je sada najvažnije preduprijediti situaciju, apelovati na roditelje kako se ne bi ponovila situacija iz 2018. godine.

I veliki kašalj i male boginje

 -Vadimo kartone, provjeravamo vakcine, vi znate da je 2018. godine bila epidemija malih boginja i da je tu nažalost bilo i nekih smrtnih slučajeva. Mi od te godine pa na dalje, s obzirom na pad vakcinacije protiv morbila, češljamo kartone redovno – kaže za “Blic TV” dr Olivera Todorović, načelnica pedijatrije Doma zdravlja Palilula u Beogradu.

Trenutno, dodaje, preporuka za vakcinisanje važi i za male boginje, ali i za djecu koja nisu primila vakcine protiv pertusisa, odnosno velikog kašlja.

Kako kaže doktorka Todorović, mnogi roditelji koje je zabrinula ova situacije i sami dolaze da se raspitaju da li su im deca vakcinisana, a čekaonice su pune i roditelja koji su doveli djecu u terminu za vakcinisanje.

Danas smo ovde da on primi MMR vakcinu, ima 14 i po mjeseci i u martu treba da krene u jaslice i došli smo da ga zaštitimo od potencijalnih boginja. Pratimo doktorkina uputstva, primio je do sada sve obavezne vakcine, ovo je isto obavezna vakcina, tako da prosto nema rasprave – rekla je Milica Komatina Popović, majka koja je dovela dete da se vakciniše.

Najveći problem trenutno jeste velika grupa odraslih ljudi koja nije sigurna u svoj vakcinalni status, ali ni kako se on provjerava. To je bio slučaj i sa zaraženom majkom 15 godišnjaka, te se sada posebno provjerava da li su oni koji su bili u kontaktu sa njima vakcinisani.

Novooboljeli se mogu očekivati među učenicima iz odjeljenja dečaka koji je bio zarazan, jer je posljednjeg dana inkubacije, dok je još bio zdrav, on je normalno bio na nastavi.

-Sada je u toku provjera vakcinalnog statusa njegovih drugara iz razreda, kako bismo na vrijeme vidjeli da liima onih koji su nekompletno vakcinisani, da bismo mogli da sprečimo dalje širenje infekcije – istakla je Ivana Begović Lazarević iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.

Nema svako dijete sve simptome

Pedijatri podsećaju da je veoma važno da roditelji obrate pažnju na dijete, kako se ponaša i osjeća, da sa prvim simptomima reaguju, ali i da ne zaborave na kalendar vakcinacije koji će sve to preduprijediti.

– Ne mora da znači da će dijete imati sve simptome morbila, slinavljenje, rinitis, suzne oči, kašalj, i na kraju osip, koji je malo neobičan, jer počinje od glave, pa se spušta od ramena na dalje. To je kao kad ste napolju i pada kiša. – dodala je dr Olivera Todorović.

Podsjeća da vakcina može da se primi odmah poslije prvog rođendana, a da je najpoželjnije da se dijete vakciniše u dobi od 13 do 15 meseci, kada je i krajnji rok za MMR vakcinu.

Druga doza vakcine koja štiti od malih boginja prima se kada dijete napuni 6 godina i nakon toga smatra se da je kompletno vakcinisano i zaštićeno od morbila.

U Srbiji se MMR vakcina može primiti u državnim, ali i privatnim zdravstvenim ustanovama.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu