Magazin

Zagonetna istorija Srba (5): Bojka

O sjevernim Srbima koji su se spustili na jug piše i Leopold Lenard (Svibno, 1876. - Beograd, 1962), slovenački publiscista, filozof i teolog koji je od 1918. živio i radio u Beogradu.

Guslari, slika Viktora Vasnecova
FOTO: VIKTOR VASNECOV/WIKIPEDIA

Objavio je desetak knjiga i mnoštvo članaka sa temama iz lingvistike, istorije, etnologije i teologije, među kojima su posebno interesantne knjige “Srpstvo u poeziji Lužičkih Srba” , kao i „Stari Srbi i srpska praotadžbina“, objavljena 1927. godine u Beogradu.

On iznosi tezu da su Srbi koji su živjeli sa lijeve i desne strane rijeke Labe bili narod koji se s jedne strane graničio s Nijemcima, a s druge sa Slovenima. Dio tog naroda se spustio na jug i formirao svoje naseobine u blizini Soluna, kasnije u Zahumlju, Konavlju i Travuniji, negdje oko 600. godine nove ere.

“Kad se prvi put pojavljuje srpsko ime na Balkanu, ono se ne pojavljuje kao ime etnografske grupe, naroda ili plemena sa određenim geografskim i etnografskim granicama. Ono se pojavljuje fiksirano na izvjesnim tačkama. Konstantin Porfirogenit piše o Srbima da su došli iz velike ili bijele Srbije, koja se zove Bojka, a njihovi susjedi su Franci i velika nekrštena Hrvatska. Oni su došli na Balkan i zamolili cara Iraklija da im da zemlju. Car im je dao zemlju u blizini Soluna. Ali ova zemlja nije im se dopala, pa su se vratili natrag ka Dunavu. Samo mali dio je ostao kod Soluna i osnovao varoš Serblije. Kad su ostali Srbi došli do Dunava pokajali su se, pa su preko carskog namjesnika u Beogradu zamolili cara da im da drugu zemlju. Car im je onda odredio Zahumlje, Konavlje i Travuniju, koja je zemlja bila opustošena od Avara i bez stanovništva. Tamo su se naselili i osnovali svoju državu pod knezom Mihailom Viševićem. A nepokršteni Srbi žive još sada kod rijeke Visle u kraju koji se zove Dicike. Razumije se da je i ovo pričanje vrlo konfuzno, nejasan odjek starih tradicija, te je izazvalo najrazličnije komentare i kombinacije. Konstantin je znao da se srpsko ime nalazi u blizini Soluna, srpska država pod Mihailom Viševićem postojala je na Primorju, u Zahumlju, Konavlju i Travuniji, čuo je odjek stare tradicije da su Srbi došli sa sjevera, negdje sa rijeke Visle. Moguće da je čuo da se Srbi nalaze na sjeveru kao veliki i snažan narod”, pisao je Lenard.

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi:

Zagonetna istorija Srba (1): Realnost i mitologija

Zagonetna istorija Srba (2): Epovi

Zagonetna istorija Srba (3): Teorije bez dokaza

Zagonetna istorija Srba (4): Arkona

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu