Društvo

"Zahtjeva mnogo truda" Golićeva poručuje da je kruna projekata kamen temeljac "Buk Bijela"

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić rekla je da je na sjednici vlada Srpske i Srbije razgovarano o nizu infrastrukturnih projekata koji se zajednički realizuju, ali da je kruna svega polaganje kamena temeljca za izgradnju Hidroelektrane (HE) "Buk Bijelu" na rijeci Dirni.

"Zahtjeva mnogo truda" Golićeva poručuje da je kruna projekata kamen temeljac "Buk Bijela"
FOTO: FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Riječ je o jednom kompleksnom projektu koji zahtjeva mnogo truda jedne i druge vlade kako bi se on priveo kraju, istakla je Golićeva.

Ona je izjavila novinarima u Istočnom Sarajevu da je danas razgovarano i o dinamici i rokovima izgradnje auto-puta Sremska Rača-Bijeljina i aerodroma u Trebinju, te kada bi resorno ministarstvo Republike Srpske trebalo da dobije prve dokumente koji bi bili razmotreni i na osnovu kojih bi se izdavala prva odobrenja za početak radova na njihovoj realizaciji.

Kada je riječ o aerodromu Trebinje, Golićeva je pojasnila da treba izdati urbanističko-tehničke dozvole, a nakon toga slijedi ulazak izvođača na mjesto izgradnje.

Pročitajte još

Govoreći o izgradnji auto-puta, Golićeva je naglasila da su svi imovinsko-pravni odnosi riješeni od Sremske Rače do Bijeljine.

– Izborom izvođača Republike Srpske i Srbije i predajom dokumentacije u resorno ministarstvo počeće radovi na izgradnji te dionice u dužini od 17 kilometara – rekla je Golić.

Golićeva je ukazala na pitanje zaštite životne sredine i problem plutajućeg otpada na rijeci Drini.

– Dogovorili smo sa ministrom Srbije da početkom juna budemo prisutni na lokalitetu Jezero Perućac i Hidroelektrana Drina, gdje se skuplja najviše plutajućeg otpada koji dolazi iz opština u Srbiji i Crnoj Gori. Da bi taj problem riješili moraće se tom sastanku pridružiti i resorni ministar iz Crne Gore – navela je Golićeva.

Ona je dodala da se prvo trebaju poduzeti kratkoročne, a potom dugročne mjere, kako bi se taj problem trajno riješio. Prema njenim riječima, ovaj problem trpi i Zvornik, gdje je bespravno sagrađena deponija, bez dozvola i da se te stvari moraju zajednički rješavati.

– Ima mnogo posla u narednom periodu. Nadam se da je ovo početak projekata značajnih i za Republiku Srpsku i Srbiju, a biće ih još – rekla je Golićeva.

Ministar zaštite životne sredine Srbije Irena Vujović rekla je da je u posljednjih nekoliko mjeseci bilo više onlajn sastanaka i da će ovaj današnji donijeti unapređenje saradnje.

– Postoje pitanja koja čekaju rješenje. Još u januaru smo imali problem plutajućeg otpada koji je onemogućio rad hidroelektrane u Višegradu – rekla je Vujovićeva i dodala da je mnogo pomogla “Elektroprivreda Srbije” u rasklanjanju i odnošenju tog otpada.

Ona je istakla da bi se izbjegla buduća ekološka katastrofa da se mora raditi intenzivno i svakodnevno.

– Problem plutajućeg otpada je problem i Crne Gore, a ne samo Srbije i BiH jer on dolazi iz Crne Gore – podsjetila je Vujovićeva i dodala da treba održati trojni sastanak u Višegradu u narednom mjesecu kako bi se dogovorili o sljedećim koracima.

Ona je istakla da je trajno rješenje trojni sporazum i mogućnost da se aplicira i prema evropskim sredstvima i fondovima kako bi problem bio trajno riješen.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu