Društvo

"Zaključite Aleksandru peticu, makar je nikome od nas ne dali" Nastavnik fizičkog vaspitanja podijelio ZANIMLJIVU PRIČU iz razreda

Da ocjene nisu uvijek mjerilo znanja i sposobnosti i da djeca najprije trebaju da nauče da budu ljudi, pokazali su svojim primjerom učenici predvođeni nastavnikom fizičkog vaspitanja Slavoljubom Jovanovićem.

"Zaključite Aleksandru peticu, makar je nikome od nas ne dali" Nastavnik fizičkog vaspitanja podijelio ZANIMLJIVU PRIČU iz razreda
FOTO: NENAD MIHAJLOVIĆ / RINGIER

On je prilikom ocjenjivanja đaka doživio da čuje nešto što je morao da podijeli javno i što se i dan-danas prepričava, a govori upravo o tome kako djeca umiju i te kako da budu veliki ljudi.

FOTO: NENAD MIHAJLOVIĆ / RINGIER
FOTO: NENAD MIHAJLOVIĆ / RINGIER

Slavoljub je u razredu imao dječaka koji je, uprkos poteškoćama u razvoju, želio da radi fizičko kao i ostala djeca. Kada je došlo na red ocjenjivanje, učenici su sami predložili ocjenu.

Iako je pismo objavljeno prije nekoliko godina, ponovo je postalo popularno i odličan je primjer empatije i motivacija i nastavnicima i roditeljima i djeci.

Pismo nastavnika Slavoljuba prenosimo vam u cjelosti.

Pismo nastavnika

Čitajući razna razmišljanja na temu formiranja ocjene kao vrijednosnog ishoda, truda i rada učenika ali i samog nastavnika, riješih da jedno svoje iskustvo iz sopstvene tridesetogodišnje nastavničke prakse, eto ovako, stavim pred sve svoje kolege, a u želji da čujem komentar o ispravnosti mog postupanja.

Kao nastavnik fizičkog vaspitanja uvijek sam pokušavao da svoj odnos prema učenicima gradim na međusobnom povjerenju i uvažavanju mogućnosti i potreba učenika. Zašto mi je to toliko značajno?

Kroz plan i program rada u krajnjem ishodu dolazimo i do posebno teških elemenata i vježbi. Kada učenici ne bi bili spremni da meni kao nastavniku i asistentu ukažu potpuno povjerenje, bili bi neuspješni i čak bi sebe doveli u opasnost od povrijeđivanja. Takav odnos se ne može izgraditi samo za jedan čas i da odgovara potrebama samo jednog zahtjeva. To je uzajamno povjerenje koje mora biti iskreno i kao takvo često ostaje i po okončanju đačkih dana.

Kakve veze ovo ima sa ocjenjivanjem?

U jednom odjeljenju kome sam predavao imao sam učenika koji je imao hendikep i koji bi trebalo da bude oslobođen nastave fizičkog vaspitanja. Imao je djelimičnu paralizu cijele lijeve strane tijela i ugrađenu nekakvu pumpicu u mozgu. O svemu sam bio uredno obavješten od roditelja i ljekara kojima sam tražio mišljenje. Mišljenje mi je bilo potrebno, jer je učenik ipak insistirao da u skladu sa svojim mogućnostima bude aktivan na časovima.

Moram da priznam da sam ga uvijek imao u vidokrugu. On je radio, kako sam kaže, zbog sebe i bio veoma disciplinovan. Ako bih ja sugerisao da neku vježbu preskoči, jer bi za njega bila rizična, uvijek bi poslušao. Meni je stalno bio pred očima, ali sam primjećivao i poglede, pa i poneki komentar ostalih učenika.

A onda je došao trenutak ocjenjivanja…

Nastava je odmicala, učenici su dobijali ocjene, pa i on. Kada se primakao kraj školske godine došli smo do formiranja konačne ocjene. Moj način ocjenjivanja nikad se nije svodio na puko određivanje aritmetičke sredine prilikom zaključivanja. Volio sam da čujem i same učenike i to kako bi sebe ocjenili. Nekad nismo ni svjesni koliko mogu biti dobri procjenitelji sebe samih.

Dakle, oni su posjedali ispred mene i kada sam zaustio da počnem ocjenjivanje, javio se za riječ predsjednik odjeljenja, podržan od svih učenika jednoglasno.

„Nastavniče”, otpoče on: „Želimo da vas zamolimo da Aleksandru zaključite peticu, makar je nikome od nas ne dali. On nas nikako nije mogao dostići, ali je bio vredniji i uporniji od svih nas.”

Pročitajte još

Za mene kao njihovog nastavnika takav njihov stav je bio najveća nagrada mog rada sa njima. Sada je na mene bio red da i ja njima odgovorim. Rekao sam im da sam zbog takvog njihovog stava ponosan na njih i da će svi imati petice, jer nije cilj samo nečim vladati i znati nego i biti svjestan da je prije svega važno biti čovjek.

Tada sam od njih dobio aplauz i to mi je bila najdraža nagrada. Oni su završili školu i otišli na dalja školovanja. Ja, iako nastavnik u godinama, ponekad volim da rekreativno istrčim na gradskoj atletskoj stazi, a tamo se na stazi počesto sretnem i sa svojim bivšim đacima koji se, eto, rekreativno bave trčanjem, sebe radi.

Šta je tu sada objektivno, a šta subjektivno ocjenjivanje? Da li sam pogrešno postupio. Ja sam i sada ponosan na moje đake i to iskustvo sa njima pokušavam da primjenim u radu i sa novim generacijama – napisao je nastavnik fizičkog vaspitanja Slavoljub Jovanović, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu