Politika

„ALAT ZA UCJENU“ Zakon o stranim agentima, koji je Gruziju zaustavio na EU put, opasan i za BiH

Članovi Evropskog savjeta u Briselu zaključili su kako usvajanje takozvanog Zakona o stranim agentima u Gruziji dovodi ovu zemlju do zaustavljanja procesa pristupanja Evropskoj unijii, a organizacije upozoravaju kako ovakva sudbina čeka i BiH ukoliko vlasti u Republici Srpskoj odluče usvojiti sličan zakon.

narodna skupština
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Nakon što su sredinom maja, uprkos višesedmičnim protestima hiljada građana na ulicama Tbilisija, gruzijske vlasti usvojile tzv. Zakon o stranim agentima, iz Evropskog savjeta nakon posljednje sjednice stiglo je upozorenje da su takve akcije vlasti nazadovanje u procesu pristupanja Uniji, piše Detektor.

– Izražavamo ozbiljnu zabrinutost u vezi sa nedavnim dešavanjima u Gruziji, posebno zbog usvajanja Zakona o transparentnosti stranog uticaja. To predstavlja nazadovanje u koracima navedenim u preporuci Komisije za status kandidata – navodi se u saopštenju iz Evropskog savjeta čiji su članovi pozvali gruzijske vlasti da razjasne svoje namjere, a građanima poručili da ih podržavaju u željama da njihova zemlja ostane na putu ka europskoj budućnosti.

Mamuka Andguladze, predsjedavajući Koalicije za medijsko zagovaranje u Gruziji, smatra kako se njegova zemlja mogla naći u društvu Ukrajine i Moldavije, koje su prije nekoliko dana započele proces pregovora, ali da im je zakon inspirisan ruskim rješenjima otežao poziciju.

Usklađivanje zakona

Sličan zakon vlasti u Republici Srpskoj nedavno su povukle iz parlamentarne procedure, uz pojašnjenje kako ga žele uskladiti sa evropskom legislativom.

Vlasti u Srpskoj su svoje nastojanje da usvoje ovaj zakon obrazlagale različitim tvrdnjama, kako nije riječ o ruskom, nego o američkom zakonu, te kako je on u skladu sa demokratskim vrijednostima.

Predstavnici nevladinog sektora u BiH upozoravaju kako zbog ovog zakona, ali i brojnih drugih problema, slična sudbina kao u Gruziji, očekuje i BiH

Ja vjerujem da će se taj zakon ponovo koristiti kao jedan alat za ucjenu, koji može usporiti ili čak zaustaviti u potpunosti evropski put BiH. Vidjeli smo reakciju EU na skoro isti zakon u samoj Gruziji, čime je ova zemlja zaustavljena na putu ka EU – smatra Alen Gudalo, koordinator Inicijative za monitoring evropskih integracija BiH.

Pročitajte još

Dodaje i kako posljednji izvještaj Evropske komisije pokazuje kako su predstavnici EU primijetili ovakve aktivnosti i u BiH i da su brojne reakcije ambasada evropskih zemalja pokazale koliko je ovo rješenje opasno za BiH.

Upozorenja Transparensija

Srđan Traljić iz Transparenci Internešenela u BiH navodi kako je ova organizacija i ranije upozoravala da ovaj zakon donosi posljedice ne samo po nevladine organizacije i medije, nego i po cijelo društvo u BiH.

– Nisu samo na udaru bili mediji i taj neki civilni sektor, nego je problem puno širi, opasan i po evropski put BiH, jer se BiH obavezala i kroz sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, ali i druge sporazume da će poštovati i unaprijediti ljudska prava i slobode. Naš utisak je da se krećemo u pogrešnom pravcu i da razni zakoni koji su doneseni ili najavljeni u Republici Srpskoj predstavljaju veliku opasnost po taj evropski put – navodi Traljić.

Naveo je i da smatra besmislenim obrazloženje vlasti da su zakon povukli jer ga žele uskladiti sa evropski vrijednostima i da će on biti vraćen u parlamentarnu proceduru.

Mi vjerujemo da se od tog zakona u suštini nije odustalo i da će on uvijek biti tu nad glavom i stajati tu negdje kao prijetnja nevladinim organizacijama, medijima i svima koji ukazuju na bilo kakav problem da će jednostavno biti pod nekom vrstom pritiska – mišljenja je Traljić, penosi BN.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu