Banjaluka

Zakon usvojen, građanima olakšan proces: Nova lokacija za popunjavanje zahtjeva za legalizaciju objekata (FOTO)

Grad Banjaluka je još početkom septembra pokrenuo legalizaciju bespravno izgrađenih objekata, iako zakon nije prošao skupštinsku proceduru. Građani su zahtjeve podnosili u naselju Rosulje, pa je lokacija promijenjena u Gradsku upravu u salu 19. 

Zakon usvojen, građanima olakšan proces: Nova lokacija za popunjavanje zahtjeva za legalizaciju objekata (FOTO)
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER

Zbog preuranjenih zahtjeva, tada je reagovalo i resorno ministarstvo, koje je upozorilo da su prijave građana preuranjene. 

Nakon te reakcije, iz Gradske uprave su ublažili ton pa su rekli da oni ne legalizuju objekte odmah, nego pripremaju bazu da onog dana kada novi zakon bude usvojen, da ga dočekaju spremno.

– Namjera je da se formira određena baza podataka o nelegalnim objektima i njihovoj godini izgradnje, koja je ključna za besplatnu legalizaciju, kako bi odmah po usvajanju Zakona mogli da započnemo s procesom legalizacije. Krajnji cilj svih ovih aktivnosti gradske administracije jeste da Banjalučani više ne čekaju, nego da odmah po okončanju zakonskih procedura ostvare svoje pravo na besplatnu legalizaciju – istakla je ranije savjetnica gradonačelnika za medije i šef Tima za komunikaciju Tanja Vukomanović.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIC/RINGIER

Sredinom mjeseca septembra, izmjena Zakona se našla na skupštinskoj proceduri, usvojena je pa je sve bilo spremno da gradovi na prostoru Republike Srpske krenu u realizaciju ovih zahtjeva.

Vlada RS je legalizaciju bespravno izgrađenih objekata u Republici Srpskoj definisala opštim interesom za Republiku Srpsku. 

– Legalizacija se smatra opštim interesom za Republiku Srpsku, kako bi se svim nadležnim organima ukazalo na potrebu da se legalizacija sprovede u što većem obimu, da se određeni dokazi pribavljaju po službenoj dužnosti, da se poštuju zakonski rokovi i da jedinice lokalne samouprave donose odluku o legalizaciji i u svojim budžetima planiraju sredstva i olakšice za određene socijalne kategorije, kako to sam zakon predviđa – ističu u Vladi RS.

Pročitajte još

Kako sve protiče, ekipa Srpskainfo posjetila je salu 19 u Gradskoj upravi gdje su od ranog jutra Banjalučani dolazili da predaju svoje zahtjeve za legalizaciju objekata.

Načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje Vuk Višekruna za Srpskainfo je rekao da sam proces teče dobro i da su građani nakon usvajanja izmjena i dopuna ovog zakona počeli da predaju svoje zahtjeve.

– Mi imamo, otkako je usvojen zakon, blizu 100 novih zahtjeva. Naravno, tu je veliki broj zahtjeva od ranije koji će se rešavati po novom zakonu za koje su građani na svojim izjavama potvrdili u proteklom periodu da se radi po novom zakonu. Imamo takvih oko 4.500 zahtjeva u obradi. Olakšaće proces legalizacije svim građanima koji su svoje objekte gradili do 2013. godine. Individualne objekte do 400 kvadrata. Za njih je faktički taj proces besplatan i nemaju nikakve troškove – rekao je Višekruna.

Nekoliko građana koje smo zatekli u Gradskoj upravi rekli su nam da su ovdje prvenstveno jer im ovaj proces značajno olakšava sve ono što su se mučili da ranije ostvare, a prije svega jer je sam proces besplatan.

– Mnogo mi ovo znači. Čim je zakon usvojen, došao sam da podnesem zahtjev. Prvo, besplatno je, drugo, jednostavan proces koji će mi dosta pomoći da napokon ono što moje zapravo i u papirima bude moje – rekao je Milojko R. za Srpskainfo.

Sugrađanka koja je isto došla da preda zahtjev rekla nam je da je došla jer je za ovo saznala od brata koji joj je rekao da ode i preda zahtjeve.

– Iako sam saznala od drugih osoba, saglasna sam da ovo mnogo olakšava sve i da će nam značajno pomoći u budućnosti – rekla je Desa P.

Odbornici Skupštine grada Banjaluka podržali su još prije tri mjeseca zaključak o pokretanju inicijative za izmjenu Zakona o legalizaciji objekata u vezi sa bespravno izgrađenim objektima koju je Gradska uprava nedavno predložila na sastanku sa republičkim vlastima. 

Početkom ovog mjeseca, postupak legalizacije objekata u Šargovcu je takođe okončan, a vlasnicima su izdate građevinske i upotrebne dozvole.

Ovim je konačno rješen problem stambenog zbrinjavanja ovih porodica, koje su dobile vlasništvo nad parcelama, a potom i građevinske i upotrebne dozvole, te sada mogu uknjižiti svoje stambene objekte.

Šta je bilo prije u ovom zakonu?

U članu 8. istoimenog Zakona piše da se objekti izgrađeni do kraja 1980. godine smatraju legalno izgrađenim, o čemu nadležni organ donosi rješenje kojim se utvrđuje legalnost objekta, a na osnovu nekog od dokaza poput aerofotogrametrijskog snimka, ako je izvršeno za područje jedinice lokalne samouprave do kraja 1980. godine, evidencija nadležnih organa, ukoliko je objekat evidentiran, kupoprodajnog ugovora zaključenog do tog perioda, ugovora o građenju zaključenog do tog perioda i drugih dokaza na osnovu kojih se može utvrditi da je objekat izgrađen do kraja 1980. godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu