Od pronalaska 1998. godine, ova tehnologija bila je ključna za funkcionisanje svega, od gejming konzola do medicinske opreme, a zanimljivo je da njen naziv Blutut nema nikakve veze sa plavom bojom.
Ime ove tehnologije se odnosi na vikinškog kralja Haralda “Bluetooth” Gormsona iz Danske, njegovo ime se čak može naći skriveno u samom simbolu.
Kralj Harald je vladao Danskom od oko 958. do 985. godine, a nadimak “Bluetooth” odnosno “Plavozubi” zaradio je zbog toga što je zaista imao jedan zub koji je posivio.
U jednom kamenu koji je Harald ostavio za sobom, runama je ispisano: “Kralj Harald je naredio da se ovaj spomenik napravi u znak sjećanja na Gorma, njegovog oca, i u znak sjećanja na Tiru, njegovu majku. Ovaj Harald je osvojio za sebe cijelu Dansku i Norvešku i učinio Dance hrišćanima”.
Rezbarije koje datiraju nekoliko vijekova kasnije, pokazuju kako je Haralda sveštenik krstio u buretu vode. Na osnovu ovih dokaza, Haraldu se uveliko pripisuje da je ujedinio Dansku pod jedinstvenom, ujedinjenom religijom hrišćanstva.
Više od 1.000 godina kasnije, inženjer po imenu Džim Kardah radio je na kratkotalasnim radio komunikacijama, tražeći način da ujedini sve različite uređaje koji bi mogli da razgovaraju jedni s drugima.
Nakon što je čuo priču o tome kako je Harald Plavozubi ujedinio zemlju pod jednim principom, ime “Bluetooth” izgledalo je kao odličan izbor za njegovu novu ideju.
– Kralj Harald je bio poznat po ujedinjenju Skandinavije baš kao što smo namjeravali da ujedinimo računarsku i mobilnu industriju bežičnom vezom kratkog dometa – rekao je Kardah kasnije.
Blutut nikada nije trebalo da ostane trajno već samo da bude privremeno ime, a kompanija je smislila prilično dosadnu alternativu “Personal Area Networking” (PAN). Na kraju su, ipak, shvatili da je ovo ime previše generičko, prenosi B92.
Što se tiče simbola za Blutut – u pitanju je kombinacija skandinavskih runa iz devetog vijeka za inicijale Haralda i njegovog nadimka: ᚼ za Haralda i ᛒ za Bluetooth.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu