Magazin

ZANIMLJIVO TUMAČENJE Zašto avioni na istok stižu brže nego na zapad

Kada putujete na dužim povratnim letovima avionom, možda ste primijetili da let na istok traje manje vremena nego let na istoj ruti prema zapadu.

ZANIMLJIVO TUMAČENJE Zašto avioni na istok stižu brže nego na zapad
FOTO: NARENDRA SHRESTHA/EPA

Iako na dužinu leta utiču razni faktori, rotacija Zemlje igra ključnu ulogu u ovom fenomenu. Zemlja se okreće oko svoje ose, a ova rotacija izaziva efekte kao što je Koriolisova sila.

Koriolisova sila utiče na kretanje čestica u rotirajućem sistemu, poput Zemljine rotacije. Na sjevernoj hemisferi djeluje desno, na južnoj hemisferi lijevo, a na ekvatoru je nula.

Pročitajte još

Koriolisova sila igra ključnu ulogu u oblikovanju vjetrova i atmosferske cirkulacije. Na sjevernoj hemisferi, vazduh će se kretati od zapada ka istoku, dok će na južnoj hemisferi kretanje biti suprotno. Ovo je posebno primjetno u mlaznim strujama visoko u atmosferi.

Mlazni tokovi su uski pojasovi brzih vjetrova u gornjoj troposferi i donjoj stratosferi. Oni igraju ključnu ulogu u određivanju ruta letova i vazdušnoj plovidbi. Mlazni tokovi mogu gurati avion i značajno uticati na brzinu i vrijeme leta. Avioni će često koristiti ove struje kako bi uštedjeli gorivo ili izbjegli nepovoljne uslove. Letovi ka istoku obično se planiraju tako da iskoriste ovaj vjetroviti potencijal, smanjujući vrijeme i potrošnju goriva, prenose Nezavisne novine.

Na kraju, uticaj mlaznih struja se odnosi i na kratke letove, ali je obično suviše mali da bi se značajno osjetio. Ovaj efekat se obično gubi u uobičajenim kašnjenjima na aerodromima, ali je ključan za planiranje dugih letova na velike udaljenosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu