Biznis

ZAPLJENA GASPROMA U NJEMAČKOJ Za kontrolu nad lokalnom jedinicom ključan jedan razlog

Njemački ministar ekonomije najavio je zapljenu u saopštenju u ponedjeljak.

ZAPLJENA GASPROMA U NJEMAČKOJ Za kontrolu nad lokalnom jedinicom ključan jedan razlog
FOTO: ROMAN PILIPEY/EPA

Taj potez je uslijedio nakon što je ministarstvo ekonomskih poslova saznalo da su Gazprom Germaniju kupili JSC Palmari i Gazprom ekport business services LLC ali nije bilo jasno ko su vlasnici ove dvije kompanije, navodi se u saopštenju.

Njemačko ministarstvo ekonomije opravdalo je preuzimanje rekavši da nije dalo dozvolu za kupovinu Gasprom Germanije. Dozvola je potrebna, navodi ministarstvo, ako investitori nisu iz Evropske unije i ako je u pitanju “kritična infrastruktura”, piše Biznis Insajder.

FOTO: DIMITRIS TOSIDIS/EPA
FOTO: DIMITRIS TOSIDIS/EPA

– Savezna vlada čini ono što je neophodno da bi se podržala sigurnost snabdjevanja u Njemačkoj – rekao je ministar ekonomije Robert Habek u saopštenju.

– Ovo takođe uključuje neizlaganje energetske infrastrukture u Nemačkoj proizvoljnim odlukama Kremlja. Mora se obezbijediti pravilno poslovanje u Njemačkoj.

Gazprom Germania vodi skladišta gasa, transport gasa i trgovinu energijom u zemlji. Kompanija je “od izuzetnog značaja za snabdjevanje gasom”, saopštilo je njemačko ministarstvo ekonomije.

Njemački savezni energetski regulator, Bundesnetzagentur, biće privremeni povjerenik Gasproma Germanije do septembra 2022, navodi se u saopštenju ministarstva ekonomije.

Pročitajte još

Rat Rusije u Ukrajini izazvao je zabrinutost zbog energetske bezbjednosti Njemačke. Njemačka je prošle nedjelje aktivirala plan za vanredne situacije za rješavanje poremećaja u snabdjevanju prirodnim gasom nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin zahtijevao plaćanje u rubljama i zaprijetio da će u potpunosti isključiti ruski gas za Evropu.

Njemačka je sada u „fazi ranog upozorenja“ svog plana za vanredne situacije u oblasti energetike, a Berlin poziva sve potrošače energije — i industriju i domaćinstva — da štede energiju i smanje potrošnju. Ako se situacija pogorša, zemlja bi mogla da racionalizuje gas u posljednjoj od tri faze plana, pri čemu bi industrija bila prva u redu za isključenje struje, kako je navelo njemačko ministarstvo ekonomije.

Ovaj potez bi mogao da uništi ekonomiju i dovede do gubitka radnih mjesta.

Prošle nedjelje, poslovni list Handelsblat izvijestio je da Njemačka razmatra nacionalizaciju jedinica Gasproma i Rosnjefta u zemlji.

Berlin je takođe razmišljao o eksproprijaciji imovine Gazproma tako što je primorao giganta da proda svoja skladišta gasa širom Njemačke, izvijestio je u petak Politiko , pozivajući se na vladinog zvaničnika i još dvoje ljudi upoznatih sa planovima.

Ruski gas je činio 55 odsto njemačkog uvoza gasa u 2021. i 40 odsto uvoza gasa u prvom kvartalu 2022, prenio je Rojters . Zemlja se obavezala da će prekinuti upotrebu ruskog gasa do 2024. godine, naveo je Habek u saopštenju za javnost od 25. marta.

Gasprom nije odmah odgovorio na Insajderov zahtjev za komentar, poslat van redovnog radnog vremena, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu